Bitka na Čegru koja se odigrala početkom XIX veka na istoimenom brdu ovekovečena je spomenikom u blizini Niša koji nas i danas podseća na ovaj presedan u srpskoj istoriji. Taj spomenik zove se Ćele kula i u njega su uzidane 952 lobanje poginulih srpskih vojnika!

Nedaleko od centra danas modernog Niša, kraj puta koji se nekada zvao Carigradski, stoji spomenik u znak sećanja na bitku na Čegru.

I sad … ne bi to bilo ništa neobično … skoro svaka bitka na ovim prostorima je, pre ili kasnije, dobila svoj spomenik, a njeni junaci su zabeleženi.

Ipak, ovaj spomenik je po svom nastanku, kao i jezi koju i danas izaziva, jedinstven u svetu – zove se Ćele kula i sagrađen je od lobanja srpskih vojnika čije živote je odnela bitka na Čegru!

Osloboditi Niš od stranih osvajača značilo je imati prolaz ka Kosovu i “staroj Srbiji”.

Zbog ovoga je oko 16.000 srpskih ustanika upućeno u ovaj kraj gde su iskopali šest dubokih šančeva od kojih je najveći bio na brdu Čegar. Na čelu ovog dela vojske bio je vojvoda Stevan Sinđelić.

Niko nikada ne bi ni pretpostavio da će jedan rov postati tako značajan u istoriji srpskog ratovanja, niti da će jedan metak ovo mesto učiniti legendarnim!

Turska vojska, znatno brojnija i nadmoćnija, napala je 31. maja 1804. godine. Po pričama očevidaca, bitka se vodila celog dana jer su Srbi stalno uspevali da odbiju napade.

Kada su osvajači konačno potisnuli srpsku vojsku i prodrli u šanac, a Stevan Sinđelić video da je ostao sam i da neće moći još dugo da odoleva neprijatelju, učinio je nešto neverovatno – ispalio je metak u punu barutanu i digao u vazduh sve koji su u tom trenutku bili u šancu i u blizini.

Bitka se tu završila, ali je cena pobede bila velika – Stevan Sinđelić i svi njegovi ustanici izginuli su od eksplozije. Konačni ishod je ipak bio na strani Srba – na svakog poginulog srpskog vojnika, poginula su 4 turska osvajača.

Kao opomenu svima, Turci su nedugo posle bitke, na ulazu u Niš, sazidali Ćele kulu. U nju je bilo ugrađeno 952 lobanje srpskih vojnika poginulih na Čegru. Ironično, kula je postala simbol borbe za nezavisnost. Decenijama kasnije, u oslobođenoj Srbiji, nad kulom je podignuta kapela koja i danas čuva preostalih 58 lobanja. Ovaj spomenik, jedinstven u svetu, nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

Vraćajući se iz Carigrada, tu je zastao i francuski pesnik i akademik Alfon de Lamartin. Potresen zapisao je: “Pozdravih okom i srcem ostatke ovih hrabrih ljudi, čije su odsečene glave postale kamen – temeljac nezavisnosti njihove otadžbine … Neka Srbi čuvaju ovaj spomenik! On će njihovu decu učiti koliko vredi nezavisnost jednog naroda, pokazujući im uz koju cenu su je njihovi očevi platili.”

Na mestu gde se odigrala bitka na Čegru danas se nalazi spomenik u obliku kule, a tu i bronzana bista Stevana Sinđelića – čoveka koji je za mnoge postao simbol otpora i hrabrosti koja nema cenu.

U borbama za oslobađanje Srbije od turske vlasti početkom XIX veka bitka na brdu kod Niša predstavljala je značajan momenat. U Evropi tog vremena ratovale su velike svetske sile – Napoleonova Francuska, Austrija, Turska, Rusija…

Među ovim vojnim divovima, Srbija je tražila svoje mesto. Koristeći opštu situaciju u Evropi, Đorđe Petrović Karađorđe podigao je ustanak u Srbiji 1804. godine. Bitka na Čegru, jedna je od bitaka iz tog ustanka i odigrala se 1809. godine.

 

Foto: Martijnmunneke/Wikimedia commons

Leave a Reply