[dt_gap height=”10″]

Srbe često nazivaju “sportskom nacijom” zbog mnogobrojnih uspeha i medalja koje su sa raznih svetskih sportskih smotri doputovale baš u našu zemlju. Vodimo vas na malo “putovanje” kroz sportsku prošlost ali i sadašnjost Srbije, koja je, iako mala zemlja sa svega 8 miliona stanovnika, u svetu poznata po sportu.

Predlažemo da svoju šetnju započnete od hostela Fair koji se nalazi u Bulevaru vojvode Misića br. 37-39. Hostel Fair je moderno opremljen objekat sa vrlo pristupačnim cenama, tako da ga uglavnom posećuje mlađa populacija, pa ukoliko vam je potreban i smeštaj u Beogradu, ovaj hostel je idalno rešenje za svačiji budžet.

Tačno preko puta hostela nalazi se Beogradski sajam u čijoj se Hali 1, davne 1961. godine oržao prvi pohod srpske košarkaške reprezentacije na vrh evropske i svetske košarke. Predvođena nenadmašnim Radivojem Koraćem, koji je na kraju turnira proglašen za najboljeg strelca šampionata, reprezentacija je slavila svoju prvu veliku košarkašku medalju u neverovatnom ambijentu pred nešto više od deset hiljada gledalaca.

Srbija će uvek pamtiti ovaj tim trenera Aleksandra Nikolića koji se smatra “ocem jugoslovenske košarke” i čije se ime nalazi u Kući slavnih Međunarodne košarkaške federacije u Alkobendasu, predgrađu Madrida, među pet košarkaških trenera koji su zadužili svetski košarkaški sport. Iako se košarkaška lopta preselila u neke druge delove grada, za najveće ljubitelje magične igre između dva obruča ovo je mesto od koga sve počinje.

Ako nastavite putem uz Senjačko brdo šarmiraće vas stare, lepe kuće koje potiču iz tridesetih godina prošlog veka i svedoče o životu međuratnog Beograda, a u mnogima od njih su smeštene ambasade. Put vas dovodi na vrh Senjačkog brda I zelene oaze jednog od najlepših beogradskih parkova – Hajd Parka, koji je jedan od omiljenih parkova za treniranje sportista iz obližnjih sportskih klubova, pa I reprezentacije.

Na izlasku iz parka sigurno će vam privući pažnju reflektori stadiona fudbalskog kluba Partizan koji je važan deo sportske istorije. Čuveno rivalstvo dva komšjiska kluba, Partizana i Crvene Zvezde, odavno prelazi okvire domaće javnosti, pa njihovi susreti spadaju među najveće evropske gradske derbije.

Ulica Dragana Mancea, jednog od najomiljenijih igrača Partizana, tragično nastradalog 1985. godine dovešće vas do samog stadiona. U okviru stadiona nalazi se Partizanov muzej u kome se čuvaju trofeji i slike iz istorije kluba koja počinje 1945. godine. Posetu muzeju je potrebno najaviti na mail: football@partizan.rs.

Ukoliko ste poželeli predah, možete ga napraviti u restoranu nacionalne kuhinje smeštenom u samom stadionu. U njemu uvek možete sresti neke od mnogobrojnih sportskih, kao i starije navijače koji i dan danas pričaju o izgubljenom finalu kupa Evropskih šampiona od Real madrida 1966 godine.

Samo jedna ulica deli stadione ljutih sportskih rivala. Ako krenete ulicom Ljutice Bogdana, stižete do srpske Marakane, stadiona Crvene Zvezde. Sportski duh prožima ovu ulicu duž koje na pomoćnim Zvezdinim terenima vredno treniraju neki novi klinci sanjajući o slavi njihovih prethodnika poput Rajka Mitića, Dragoslava Šekularca, Dragana Džajića, Vladimira Petrovića i Dragana Stojkovića.

Fk_Red_Star_stadium
Stadion Crvene zvezde – “Srpska Marakana”

U svom muzeju koji se nalazi u okviru stadiona, klub čuva mnogobrojne trofeje od kojih je najdragoceniji trofej Kupa Evropskih šampiona, najprestižniji fudbalski klubski trofej starog kontinenta. Ovaj pehar je moguće videti u svega 22 muzeja u Evropi a od istočno evropskih klubova osim crvene Zvezde ovim trofejom se može pohvaliti još samo Rumunska Steaua. Muzej se prostira na 400 kvadratnih metara i čuva jednu od najlepših i najraskošnijih sportskih zbirki koja objedinjuje 63 godine uspeha i pobeda kluba., a broji 1400 eksponata. Stadion je moguće obići u okviru “Marakana ture” ali je potrebno najaviti dolazak na sledeće brojeve telefona 011/414-0909 ili 066/8011-358.

Pored košarke I fudbala na ovom “sportskom putovanju” ne može se zaobići ni tenis po kome je Srbija takođe poznata u svetu. Na samo 500m udaljenosti od Marakane nalazi se teniski klub “Gemax”u kome su ponikli poznati srpski teniseri Nenad Zimonjić i Jelena Janković, koji su i danas članovi Gemax-a. U prelepom ambijentu možete uživati u tenisu, teretani , bazenu, jacuzzi masaži, sauni, svakog dana tokom cele godine od 08h – 23h.

gemax
Teniski tereni “Gemax”

Ljubitelji sporta će sigurno uživati na putu kroz ovaj mali, ali vrlo značajan deo Beograda na kome se pisala sportska istorija zemlje, na kome su ponikli najveći sportisti Srbije i koji je bio domaćin velikih sportskih takmičenja.

Leave a Reply