Smeštena u predivnom Nacionalnom parku Tara, Banjska Stena važi za jedan od najlepših vidikovaca Srbije. Poznata po panoramskom pogledu na kanjon reke Drine, ova prirodna terasa postala je ikonična destinacija za putnike koji tragaju za mirom, a istovremeno i uzbudljivim prizorima. Banjska Stena nije samo dokaz prirodne lepote Srbije, već i prolaz ka netaknutim čudima Balkanskog poluostrva.

Dragulj Nacionalnog Parka Tara

Planina Tara, deo Dinarskih Alpa, može se pohvaliti gustim šumama, raznovrsnim životinjskim svetom i zadivljujućim pejzažima. Prostirući se na više od 22.000 hektara, Nacionalni park Tara poznat je po bogatom biodiverzitetu, ali i kao dom nekih od najređih biljnih i životinjskih vrsta Srbije. Ono što čini Banjska Stenu zaista posebnom jeste njen jedinstveni pogled na reku Drinu, koja se poput plave trake proteže kroz kanjon ispod.

Pogled sa Banjske Stene. Ph credit: fotosrbija, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/32/Vidikovac_Banjska_stena%2CTara.jpg

Smeštena oko 6 kilometara od Mitrovca, Banjska Stena je dostupna slikovitom pešačkom stazom koja se vijuga kroz drevne šume bukve, jele i smrče. Sam put do vidikovca je avantura, dok posetioci prolaze kroz mirne šume ispunjene cvrkutom ptica, šumom divljači i tepisima šumskog bilja.

Pogled Kao Nijedan Drugi

Najveći adut Banjske Stene je, naravno, pogled. Sa vrha se pruža zadivljujuća perspektiva na kanjon reke Drine, dok reka krivuda kroz bujne šume i strme litice. Ova prirodna pozornica posebno je očaravajuća pri izlasku i zalasku sunca, kada se boje menjaju od zlatnih nijansi do bogatih ružičastih i ljubičastih, koje se reflektuju na površini vode.

Zadivljujući pogled na kanjon reke Drine. Ph credit: Wikimedia, https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4b/Banjska_stena77.jpg

Fotografi i ljubitelji prirode ne mogu odoleti Banjskoj Steni, koja nudi savršene kadrove. Posebno je popularna tokom jeseni, kada okolne šume eksplodiraju bojama narandžaste, žute i crvene, stvarajući topli kontrast u odnosu na tamnozelenu reku ispod.

Raj za Planinare

Planinarenje do Banjske Stene je umerenog intenziteta, što ga čini dostupnim porodicama i avanturistima svih uzrasta. Staza počinje u Mitrovcu i dobro je obeležena, osiguravajući da čak i posetioci koji prvi put dolaze mogu uživati u sigurnoj šetnji. Dvosatno pešačenje vodi kroz bujne šume, dom raznovrsnog divljačkog sveta, uključujući srne, lisice i preko 100 vrsta ptica. Ukoliko vam se posreći, možda ćete sresti i retkog balkanskog risa, jer je Nacionalni park Tara jedno od retkih staništa ove stidljive životinje.

Nacionalni park Tara.  Ph credit: Vladimir Mijailović

Usput, posetioci nailaze na različite vidikovce, svaki s pogledom na reku Drinu i okolni pejzaž. Ipak, nijedan ne može da se meri sa grandioznošću Banjske Stene. Uz klupe i posmatračke platforme, posetioci mogu odmoriti i upiti ovaj veličanstveni prizor pre nego što krenu nazad.

Misticizam Kanjona Drine

Sama reka Drina dodaje mističnu privlačnost ovom iskustvu. Reka čini prirodnu granicu između Srbije i Bosne i Hercegovine, a njene vode oblikovale su pejzaž kroz milenijume. Poznata po svojoj smaragdno zelenoj boji, Drina je omiljeno mesto za rečna krstarenja i rafting.

Perucac dam on the Drina river. Ph credit: By tamburix – originally posted to Flickr as Perucac dam, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9390254

Sa Banjske Stene može se videti i jezero Perućac, veštačko jezero koje dodatno pojačava pogled. Okruženo strmim liticama, jezero pruža površinu poput ogledala koja reflektuje nebo i okolne vrhove, stvarajući gotovo nestvaran, sanjiv prizor.

Očuvanje Lepote Banjske Stene

S obzirom na svoj ekološki značaj, Banjska Stena se pažljivo čuva od strane uprave Nacionalnog parka Tara. Područje oko vidikovca je zaštićeno kako bi se očuvala jedinstvena flora i fauna. Napori da se staza održi u dobrom stanju i bez otpada čine Banjska Stenu primerom održivog turizma u Srbiji.

Svima koji planiraju posetu preporučuje se da dođu van glavne turističke sezone, kao što su rano proleće ili kasna jesen, kako bi u potpunosti uživali u miru i lepoti Banjskog Stene bez gužvi.

Kako Doći Do Banjske Stene

Banjska Stena je udaljena otprilike 3 sata vožnje od Beograda. Posetioci mogu doći automobilom do Mitrovca, gde će pronaći dovoljno parking mesta. Iz Mitrovca počinje pešačenje do Banjskog Stene, a nekoliko putokaza vodi put. Lokalni turistički vodiči i planinarske grupe često organizuju izlete do Banjske Stene, što olakšava dolazak onima koji nisu upoznati sa ovim područjem.

Zaključak

Banjska Stena je pravi dragulj Srbije, koji predstavlja prirodne lepote zemlje i posvećenost očuvanju njenih divljih prostora. Za one koji traže kombinaciju avanture, fotografije i mirnog bekstva iz svakodnevnog života, ovaj vidikovac na planini Tari obećava nezaboravno iskustvo.

Naslovna fotografija: Čedomir Žarković, Tara_Vidikovac_Banjska_Stena_01

Leave a Reply