Ušuškana u trouglu između Čačka, Gornjeg Milanovca i Kraljeva, okružena šumovitim brdima i planinama, spokojna i mirna, nalazi se po mnogo čemu jedinstvena Atomska Banja.

Istorija ove banje vezuje se za daleku prošlost, jer se smatra da su se njena lekovita svojstva koristila još u rimskom periodu. Novija istorija Atomske Banje poznaje period  od 1890. godine, kada je na ovom mestu izgrađeno prvo banjsko kupatilo i kada je i zvanično otpočeo banjski turizam.

Guste šume bresta, bukve, hrasta, lipe kao i mnogih drugih vrsta, daju joj jedinstven izgled i doprinose osećaju veličanstvenog mira i spokoja koji je iskonska potreba svakog čoveka. Baš iz ovog razloga, veliki broj ljudi opredeljuje se za boravak na mestu blagoslovenom netaknutom prirodom i nestvarno čistim vazduhom.

Pored šarolikih pejzaža, gustog zelenila i svežeg planinskog vazduha, u ovoj banji se kriju i veoma retki termomineralni izvori. Njihova specifičnost ogleda se u kvalitetu i sadržaju vode. Naime, samo mali broj mali broj izvora u Srbiji sadrži radioaktivna svojstva poput ovih, što Atomsku Banju čini pravim ekološkim biserom.

Zahvaljujući specifičnim fizičkim i hemijskim karakteristikama vode, ova banja je zaslužila ime koje danas nosi. Mnogobrojnim naučnim istraživanjima utvrđeno je da ova voda ima lekovita dejstva na osobe obolele od neuroloških i reumatskih bolesti.

O značaju i vrednosti termomineralnih izvora i sastavu banjske vode, najbolji svedoci su zadovoljni posetioci koji iz Gornje Trepče odlaze izlečeni i srećni. Još jedna specifičnost ovih voda ogleda se u činjenici da je u njima prvi put pronađen cezijum, ali i drugi gotovo nepoznati elementi.

Vujin Monastery

Atomska Banja Gornja Trepča može se pohvaliti i raznovrsnom turističkom ponudom, koja pun sjaj doživljava u letnjem periodu kada se na ovom mestu organizuje Kulturno leto. Sada već tradicionalni kulturni događaj, posetiocima omogućava uživanje u brojnim manifestacijama, književnim večerima, koncertima i predstavama.

Veliko bogatstvo i značajne kulturno-istorijske atrakcije su i manastir Vujin i crkva Presvete Bogorodice u Gornjoj Trepči. Za manastir se pretpostavlja da je izgrađen u XIV veku, i zbog izuzetne vrednosti stavljen je pod zaštitu države. Zidove crkve krase stare freske, a oko vremena njenog nastanka takođe postoje različite teorije.

U Atomsku ili Banju Gornja Trepča, posetioci dolaze zbog retkih i lekovitih termomineralnih izvora, čistog vazduha, prelepih prirodnih i kulturnih bogatstva, odmora i rekreacije. Ovde svako može pronaći nešto za sebe, a u mir, spokoj i tišinu kojom odiše ovo banjsko lečilište, najbolje je da se sami uverite.

Kako stići do Atomske Banje?

Atomska Banja je udaljena 130 km od Beograda, a do nje se lako može doći iz različitih pravaca. Iz Novog Sada i Beograda put do Banje Gornja Trepča vodi Ibarskom magistralom, preko Ljiga i Gornjeg Milanovca.

Ukoliko dolazite iz Niša ili južne Srbije do banje možete stići magistralnim putem preko Kruševca, Kraljeva i Mrčajevaca. Iz Užica i Crne Gore – preko Požege i Čačka, a iz Kragujevca i istočne Srbije preko Knića i Mrčajevaca. Do Gornje Trepče takođe se možete stići i iz pravca Kosova i Metohije i Novog Pazara preko Raške i Kraljeva.

Kada ste već ovde, ne propustite…

Obilazak Ovčarsko-Kablarske klisure, koja se smatra jednim od najlepših predela Srbije. Ova klisura se zbog brojnih manastira na njenim obroncima naziva i srpskom Svetom Gorom.

Uživanje u pogledu i razgledanje Mokre Gore. Na ovoj planinskoj lepotici nalazi se neobično etno selo Drvengrad, čiji idealni spoj kulture, umetnosti i arhitekture ostavlja bez daha.

Posetu Zlatiboru i zlatiborskom kraju, kao i mestu Čajetina gde morate prisustvovati tradicionalnom manifestaciji “Pršutijada” i probati neke od domaćih specijaliteta pripremanih na osnovu dobro čuvanih recepata.

Comments are closed.