“Mi još nismo završili proces reformi, imamo ambiciozne planove i želimo da izgradimo međunarodnu reputaciju Srbije kao modela transparentnosti u poslovanju”, rekao je Vujović na Ministarskoj konferenciji u Beču, koja se svake druge godine održava u organizaciji Centra Svetske banke za reformu finansijskog izveštavanja.
To će, kako je dodao, “povećati atraktivnost srpskih preduzeća za investitore iz evropskih zemalja naših partnera, ali i šire”.
Tokom panel diskusije na visokom nivou, ministri finansija iz Bosne i Hercegovine, Kosova i Srbije razgovarali su o tome kako kvalitetno finansijsko izveštavanje može da deluje kao katalizator za povećanje poverenja, transparentnosti i pouzdanosti – što, sa svoje strane, stvara okruženje koje pogoduje održivom privrednom rastu, otvaranju novih radnih mesta i razvoju u čitavom regionu, navodi se u saopštenju Svetske banke.
Regionalni potpredsednik za Evropu i Centralnu Aziju u Svetskoj banci Siril Miler rekao je učesnicima da infrastruktura finansijskog tržišta i tržišta kapitala, koja je usklađena sa evropskim propisima, može da omogući lakšu trgovinsku razmenu i ulaganje kapitala, kao i da smanji barijere među zemljama.
“Dubina tržišta kapitala obezbeđuje održivo okruženje za upravljanje i kontrolisanje rizika. Uz stalnu posvećenost, finansijske informacije imaju kapacitet da se dalje razvijaju kao važno sredstvo, doprinoseći rastu u celom regionu”, naglasio je Miler.
Katarína Maternova, zamenica generalnog direktora Generalne direkcije za susedsku politiku i pregovore o proširenju Evropske komisije, izjavila je da pouzdani finansijski izveštaji olakšavaju investitorima da donose odluke i omogućavaju bolje formulisanje javnih politika.
“Evropska komisija je spremna da podrži razvoj sistema za ažurno finansijsko izveštavanje u partnerskim zemljama kako bi pomogla da se podstakne i unapredi njihova konkurentnost i rast”, poručila je ona.
Austrijski ministar finansija Hans Jerg Šeling, ponovo je istakao podršku Austrije za taj program.
“Nama je važno postojanje povoljnog okruženja za rast i stabilnost u zemljama koje su naši susedi. Snažni korporativni sistemi finansijskog izveštavanja doprinose rastu privatnog sektora, razvoju finansijskog tržišta, a samim tim i finansijskoj stabilnosti”, rekao je on.
Učesnici su razgovarali i o ulozi reforme računovodstva javnog sektora u unapređenju transparentnosti i odgovornosti vlada, upravljanju fiskalnim rizicima i inkluzivnom rastu.
“Svetska banka je zadovoljna što je uložila sredstva, zajedno sa ključnim partnerima, da se osnuje CFRR, kako bi se posvetila posebna pažnja kvalitetu finansijskih informacija i pružila podrška zemljama u izgradnji poverenja kroz poboljšanje transparentnosti u subjektima od javnog interesa”, rekla je Samia Msadek, direktor Grupe za globalne prakse upravljanja u Svetskoj banci.
Ona je primetila da postignuća proteklih godina potvrđuju posvećenost kreatora politike da aktivno deluju u cilju postizanja finansijske stabilnosti i stvaranja funkcionalnih tržišta kapitala.
Glavna tema konferencije je bio uticaj koji kvalitet finansijskog izveštavanja ima na pokretanje i pospešivanje rasta investicija i privreda, a okupila je ministre finansija, visoke vladine predstavnike, kao i predstavnike poslovne, profesionalne i akademske zajednice iz čitave Evrope i Centralne Azije zajedno sa stručnjacima iz ključnih međunarodnih organizacija, navodi se u saopštenju Svetske banke.
Izvor: Tanjug