Šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport ocenio je da je veoma važno da nova vlada, koja će stupiti na dužnost na leto, potvrdi opredeljenje za nastavak reformi na ekonomskom, ali i na političkom planu.

On je, na poslovnom ručku u organizaciji Američke privredne komore u Srbijie (AmĆam), rekao da u mnogim oblastima EU već priprema durogočne planove za proširenje, te dodao da je važno da vlade za svoju podršku politici proširenja da dobije podršku i od građana u svojim zemljama.

Šef Delegacije EU tvrdi da među svim članicama EU postoji snažna podrška politici proširenja, te primećuje da Srbija ima strateško opredeljenje da pristupi EU i da se kreće tim putem.

On ocenjuje da su administativni kapaciteti Srbije dobri, smtrajući da su u pregovaračkom procesu važni koordinacija i uključenje nevladinog sektora i poslovne zajednice.

To je, kako je rekao, dobra praksa na kojoj treba dalje graditi.

Inače, na poslovnom ručku koji je organizovala Američka privredna komora u Srbiji (AmĆam), ocenjeno je da su evropske integracije važne za poboljšanje poslovne klime u Srbiji, a Devenport i šefica pregovaračkog tima za pristupanju Srbije EU Tanja Miščević istakli su potrebu za daljim pomacima na polju ekonomskih reformi.

Devenport je naglasio da je Srbija otvaranjem poglavlja u pregovorima krajem prošle godine započela važan proces usklađivanja sa standardima EU, što je ujedno znak stabilnosti i predvidivosti poslovnog ambijenta, važan za potencijalne investitore.

“Poboljšanje poslovnog okruženja su osetna, a u proteklom periodu su napravljeni veliki pomaci na polju ekonomskih reformi i u oblasti regionalne saradnje. Veliki napredak je ostvaren u odnosima sa susedima, što je važno za stabilnost cele Evrope. Smer evropskih integracija Srbije je vrlo jasan”, naveo je Devenport.

Dodao je da Srbija treba u potpunosti da iskoristi svoj kapacitet i mogućnost da učini dalje korake u reformama, kao i da poslovna zajednica zalaganjem za dosledno sprovođenje ekonomskih reformi i zakona koji regulišu poslovanje u tome pružaju značajan doprinos.

On je istakao da je EU prošla kroz brojne izazove, ali ih je i savladala, te izrazio uverenje da će to biti slučaj i sa aktuelnim izazovima.

Zemlje članice EU, prema njegovim rečima, treba da pronađu zajedničko rešenje za migracionu krizu, ukazujući da je neophodno implementirati odluke Saveta Unije.

Što se Srbije tiče, poručio je da treba da se fokusaira na pristupne fondove, dodajući da jo tu stoje na raspolaganju značajna sredstva.

Upitan za datum punopravnog članstva Srbije, Devenport je rekao da se o njemu ne može trenutno govoriti, i da je važno da je Srbija sebi postavil mapu puta u pristupnom procesu.

Miščević je rekla da država mora i ekonomski biti pripremljena za članstvo u EU, dodajući da će to, pored vladavine prava i reforme državne uprave, biti jedna od najznačajnih mera našeg uspeha u pregovorima.

“Za građane i privredu je važno da se uspostave stabilne institucije, jasni standardi i pravila, i zato insistiramo na uključivanju svih u pregovarački proces. Debata sa privrednim sektorom je otvorena od samog početka, a poslovna zajednica je pozvana da se aktivno uključi i doprinese i u narednim fazama procesa pregovora”, navela je Miščević.

Ona je, međutim, upozorila da bi zamor zemalja članice EU od proširenja i duga rasprava na ovu temu mogli dovesti do zamora u reformama.

Podsetila je da Srbija trenutno radi najviše na poglavljima 23 i 24, jer postoji svest da su ta poglavlja kičma reformskih procesa u jednoj državi, kao i osnova za našu privatnu, ali i poslovnu sigurnost, bezbednost svih koji su investirali.

Miščević je navela da nema poglavlja u kojem poslovna zajednica ne bi trebalo da ima svoje mišljenje, odnosno da bude vrlo važan segment pregovaračkog procesa.

“Vas i nas čeka puno posla, a samo zajednički možemo da ga savladamo”, poručila je, a što se kapaciteta Srbije tiče. rekla je da sada radimo bez novog zapošljavanja uz promene sistematizacije.

Veliki izazov, prema njegovim rečima, su kapaciteti na lokalnom nivou, koji moraju biti dogadrađeni, i na kojima se mora puno raditi.

U ovom trenutku, kako je objasnila, oko 2.500 ljudi čine administrativne kapacitete Srbije u pristupnom procesu.

“To će već sutra, za dalje korake, biti nedovoljno i to je jedan od možda najvećih izazova u pregovaračkom procesu”, uverena je ona.

Miščević je podsetila da je logika našeg pregovaračkog procesa da ga vlada vodi u ime Srbije i njenih građana, a ne radi sebe.

Zbog toga, kako je istakla, je neophodan širok konsenzus, a najvažniji instrument u tome je nacioalni konvent, kojI kao takav ne postoji u okruženju.

Miščević je naglasila da ne treba čekati momenat ulaska u EU da bi se kod nas “osetila Evropa” i dodala da je Evropska komisija partner, i možda više mentor koji svojim uputstvima pomaže u sprovođenju zakona koje usvajamo.

Predsednik Upravnog odbora AmĆam Zoran Petrrović je ocenio da je usklađivanje sa standardima EU neophodno za obezbeđivanje pravne sigurnosti i zaštite, predvidivog poslovnog ambijenta i poreske i fiskalne politike, koji su značajni za poslovanje svake kompanije.

Zaključio je da je u najvećem interesu poslovne zajednice da nova vlada nastavi ekonomske i političke reforme i da se veoma jasno i glasno izjasni za put u EU, te dodao da će u tome uživati punu podrsku AmĆam.

 

Izvor: Tanjug

Comments are closed.