Pitate se kako je nekada izgledao deo grada koji i danas osvaja šarmom, autentičnošću i uzbudljivom prošlošću? Prestavljamo vam najstarije razglednice najharizmatičnijeg dela Beograda – Zemuna.

Davno je Zemun važio za najlepši pogranični grad Austrije. Danas slovi za najlepši deo Beograda i njegovo istorijsko srce. I zaista, nije potrebno mnogo da bi se instančani duh prohujalih vremena, prepoznao na zemunskim ulicama i sokacima. Ovde se i danas mogu uočiti rustične fasade, kaldrmisane ulice i arhitektura koja “miriše” na prošlost.

Sve to, ovom mestu na desnoj obali Dunava, daje šarm koji ćete lako prepoznati. Ono što, pak, ne možete tek tako osetiti i znati, jeste na koji način su se odvijali životi nekadašnjih stanovnika Zemuna, kako su tada izgledale ulice i trgovi, i da li je kao i danas tako drsko zavodio posetioce koji se u njemu nađu.

Najinteresantnije i najstarije razglednice koje su kolekcionari Snežana i Dragan Vicić prikupili, otkrivaju nam delić skrivenog blaga u kome se krije Zemun iz prethodnih stoleća.

[doptg id=”63″]

“Razglednice omogućavaju proučavanje urbanog razvoja grada, praćenje promena izgleda njegovih delova, uličnih frontova, pretvaranja pojedinih ambijentalnih celina druge polovine 19. veka u strukture savremenog grada, odnosno omogućavaju proučavanje istorije arhitekture Zemuna – ističe Vicićeva za “Večernje Novosti”.

Sam podatak da je šetnja ulicama Zemuna, zapravo šetnja po tlu koje je bilo nastanjeno još pre 7.000 godina, zaista je fascinantan. Na bregu Gardoš otkriveni su tragovi neolitske, starčevačke i vinčanske kulture, a brojni arheološki nalazi obezbeđuju mu i mesto među najstarijim evropskim gradovima.

Kratka istorija Zemuna

Zemun je dugo bio poprište borbi austrijske i otomanske imperije. Pod Turcima je bio do 1717. godine, kad je ušao u sastav Austrije. Beogradskim mirom, potpisanim 1739. godine, postao je pogranični grad, između Austrije i Turske. Godine 1746. sva naselja jugoistočnog Srema ušla su u okvire Vojne granice, a pogranični Zemun postaje slobodna vojna opština s uređenom upravom, odnosno Magistratom. Izgradnjom mosta na Savi, Zemun je 1934. godine i administrativno pripojen Beogradu, u čijem sastavu je bio do početka Drugog svetskog rata. Nemci su okupirali Zemun 12. aprila 1941. godine i tada je potpao pod Nezavisnu državu Hrvatsku. Dva dana posle oslobođenja Beograda, odnosno 22. oktobra 1944. godine, Zemun su oslobodile jedinice Narodnooslobodilačke vojske i ruske Crvene armije. Od 1945. godine Zemun je gradska opština Beograda.

Nakon interesantne istorijske ture i živopisnih razglednica, sigurni smo da ćete poželeti da prošetate zemunskim ulicama. Ono što svakako ne smete zaobići ukoliko se nađete u ovom najšarmantnijem delu Beograda je Zemunski kej ili Kej oslobođenja. On je ujedno i jedno od omiljenih gradskih šetališta, a brojni splavovi i restorani na desnoj obali Dunava čine ga i popularnom destinacijom za noćni provod.

Pored Keja, ne propustite da obiđete i čuveni Milenijumski spomenik ili Gardoš. Kulu razglednicu čija je gradnja završena 1896. godine, projektovali su mađarske arhitekte. Ona predstavlja mešavinu različitih stilova, oličje istorije i moći, a danas je i jedan od najvećih i najprepoznatljivijih simbola Zemuna.

I na kraju, prošetajte Gradskim parkom koji se nalazi na obodu starog jezgra grada. Otkrićemo vam da ćete, ustvari, koračati mestom gde se od 1730. do 1871. godine nalazio karantin u kojem su bili smešteni putnici koji bi doputovali s druge strane reke Save u tadašnju Austrougarsku. Fascinantno, zar ne?

Izvor: www.novosti.rs

Comments are closed.