Ukoliko ste se ikada zapitali kako je izgledao život na planinskom selu u 19. veku, onda će vas čudesno mesto nadomak Zlatibora zasigurno zainteresovati. Da li zbog načina života i običaja koje tako autentično oslikava, istorije koju snažno čuva ili tradicije koju nastavlja, ovo neobično etno selo nikoga ne ostavljava ravnodušnim.
Neverovatan je osećaj prošetati brdovitim livadama okruženim domaćinstvima kakva se mogu videti samo u starim filmovima. Jedinstveno je iskustvo upoznati se sa starim zanatima, obići kačaru sa kazanom za pečenje rakije, mišanu za sušenje šljiva, staju, ambar i osetiti kako je izgledao život srpskih seljačkih pokućstava sa kraja 19. i početka 20. veka.
Zdanja koja čine muzejski kompleks “Staro selo”, svakako se mogu svrstati u red značajnih graditeljskih ostvarenja. Pored dve autentične zlatiborske okućnice, stalnu muzejsku postavku čine i privredni deo za čuvanje i preradu voća, zgrade za stoku i čobanski stan. Neizostavne atrakcije su zanatske radionice, ali i čuvena krčma.
Pitate se zbog čega je krčma nezaobilazna stanica onih koji posete ove etno selo? Odgovor je jednostavan – zbog autentične tradicionalne kuhinje čije ukusi bude sva čula.
Na površini od pet hektara nalazi se oko pedeset objekata prenetih iz okolnih zlatiborskih sela. Oni prikazuju arhitekturu, način privređivanja i organizaciju porodičnog života ljudi iz brdsko – planinskih predela Srbije.
Ljubazvni domaćini ponudiće vas domaćim sirom, kajmakom, pršutom, heljdopitom i drugim specijalitetima po kojima je Zlatibor poznat. Naravno tu su i pasulj prebranac, sarmice i ostalo.
Ono što, takođe, privlači pažnju posetilaca čarobnog mesta pokraj Zlatibora je i spomenički kompleks crkve Svetih apostola Petra i Pavla. Ova jednobrodna crkva bogata je ikonama koje datiraju iz 1764. godine. Zbog vrednosti i lepote, spomenički kompleks crkve, ali i “Staro selo” stavljeni su 1983. pod zaštitu zakona kao spomenici kulture od izuzetnog značaja.
Od tradicionalnih odevnih predmeta zlatiborskog kraja do modne odeće visokog kvaliteta i autentičnog dizajna. Ovako je možda najlakše opisati priču o “Sirogojno style” odeći koja traje duže od pola veka. Naime, proizvodi veštih ruku zlatiborskih pletilja još su se 70-ih godina nalazili u izlozima butika u Italiji, Francuskoj, Japanu, Americi…
Uspevši da očuvaju tradicionalne motive i kroj, uspešno su ih uklopili u savremeni modni dizajn, i tako postali poznati širom sveta. U samom centru sela Sirogojno nalazi se i interesantan “Muzej pletilja”.
Etno selo “Staro selo” jedini je muzej pod otvorenim nebom u Srbiji. Zbog te činjenice, ali i fascinantne prirode, objekata koji čuvaju duhovnost i tradiciju srpskog sela, kao i drugih raznovrsnih sadržaja, predstavlja jednu od najvećih turističkih atrakcija, koju ne smete zaobići ukoliko se nađete u zlatiborskom kraju.