Ukoliko želite da pojedete nešto neobično i ukusno, nešto što će probuditi sva vaša čula i pružiti nezaboravno iskustvo vašim nepcima, onda jednostavno morate da probate komplet lepinju. Specijalitet čiji se tradicionalni recept čuva u tajnosti, najbolje se pravi na Zlatiboru. Iako se komplet lepinja smatra zimskim jelom, na popularnoj planini pravi se i podjednako dobro prodaje tokom cele godine.
„Lepinja sa sve“ slobodno se može nazvati i „lepinja za sve“. Vole je svi – od male dece, tinejdžera do penzionera. Postojan ukus će vas toliko zasititi da vam neće pasti na pamet da okusite nešto drugo u narednih par sati, a mnogi kažu i da je najbolji recept protiv mamuluka. Meštani Zlatibora i okolnih sela u šali vole da naglase kako je ova lepinja „lek za sve“. Uostalom, najbolje je da se uverite sami.
Smatra se da je komplet lepinja nastala pre Drugog svetskog rata. Brendirao ju je Dragan Lazić, a ime je najverovatnije dobila po majstorima koji su je najčešće jeli. Naime, majstori su slali učenike da im kupe lepinje sa jajima, kajmakom i pretopom, ali im je bilo lakše da kažu da kupe lepinju sa sve, pa joj je tako ime i ostalo.
Svakako je preporučljivo da ovaj specijalitet pojedete za doručak. Veliki broj kalorija daće vam snagu za šetnju, razgledanje i u zimskim mesecima skijanje na planini „zlatnih borova“. Obično se uz lepinju naručuje hladan zlatiborski jogurt, ili još bolje, domaće kiselo mleko koje se na većini mesta služi u zemljanim posudama. Ova kombinacija garantuje kompletan užitak.
Za ovaj specijalitet potrebna je sveža lepinja, stari kajmak, jaje i pretop. Ukus lepinje umnogome zavisi od kvaliteta sastojaka. Ukoliko su lepinja i kajmak domaći, po mogućstvu iz užičkog kraja, imate dobru osnovu za ukusnu komplet lepinju. Naravno, važno je i da li lepinju pečete u rerni ili u peći na drva, kao što to rade majstori za ovo jelo.
Prema mišljenju mnogih, najvažniji sastojak u komplet lepinji je pretop, moca, moča ili soft. Kako god da se nazove, ne može se poreći da ovaj magični „začin“ daje užičkom specijalitetu poseban i sočan ukus. Pored toga, on komplet lepinji daje i neverovatno veliki broj kalorija. Ali, ko pored svežeg vazduha i nestvarne prirode Zlatibora razmišlja o kalorijama?
Pretop se dobija tako što se uhvati mast posle pečenja jagnjeta i praseta, pomeša se i ostavi da se ohladi. Kako se pretop hladi, u posudi se odvaja mast nagore, a nadole želatin koji je tamno mrke boje, veoma slan i sadrži odgovarajući procenat vode. Originalan pretop se dobija pečenjem jagnjeta ili praseta u takozvanoj „furuni“.
Kada je lepinja gotova, primamljiv miris je prvo što će vas privući da je probate. Tradicionalni običaj je da se jede prstima. Naime, prvo se skine „poklopac“ koji se kida u parčiće i umače u sredinu. Nakon toga se jedu spoljne strane. Ipak, kako god odlučite da smažete ovaj specijalitet iz Zapadne Srbije, sigurno je da ćete njegov ukus dugu pamtiti. Prijatno!
Recept: Lepinja se zaseče po horizontali sa blagim udubljenjem prema sredini, tako da bude otprilike kao posuda a gornji deo kao poklopac. Donji deo se premaže kajmakom. Jaje se umuti i prelije preko kajmaka. Zatim se donji deo lepinje stavi u zagrejanu peċnicu i peče oko 10 minuta (zavisno od toga da li volite “življu” ili “rešiju” lepinju). Poklopac se stavi u peċnicu neposredno pred izvlačenje lepinje da se zagreje. Nakon pečenja, lepinja se izvadi iz peċnice i prelije zagrejanim pretopom.