Duže od pola veka, u maloj radionici u Kraljevu, filigran Krist Beriša ručno izrađuje unikatne komade nakita. Pletenjem tankih srebrnih žica, koristeći svega par alatki, ovaj filigran svakoga dana napravi neko umetničko delo. Dugotrajan i komplikovan proces izrade, mala zarada i loši uslovi za rad, nisu sprečili ovog majstora da se bavi onim što najviše voli – filigranstvom.
Smirenost ruku i preciznost prstiju, rad, trud, iskustvo, požrtvovanost ali i velika ljubav potrebni su da bi se napravio jedan komad nakita. Iako se sličan proizvod može naći u zlatari po nižoj ceni, razlika između ručnog rada kojim se dobijaju filingranski komadi nakita i proizvoda masovne proizvodnje je očigledna. Svaki predmet izrađen ručno je unikatan, poseban i napravljen s ljubavlju.
Filigranstvo je zanat u kome se na stari način izrađuju predmeti od srebra, a ređe od bakra i zlata. Predstavlja sitan rad, gde filigran ručno plete veoma tanke srebrne žice od kojih pravi oblike, i na kraju od njih dobija unikatan komad. Narukvice, ogrlice, prstenje ali i razne činije, kandila i ukrasi, najčešći su predmeti koje filigran izrađuje.
Za jednu narukvicu nekad je potrebno i do osam sati, a za složenije predmete i po nekoliko dana, pa čak i meseci. Da bi se ovaj zanat usavršio potrebno je dosta vremena, a samo filigrani sa velikim iskustvom i znanjem postaju veliki majstori.
Iako je filigranstvo u Srbiju došlo relativno rano, danas je potražnja za proizvodima ovog starog zanata relativno mala. Samo nekoliko ljudi u Srbiji je odlučilo da se bavi ovom starom tehnikom izrade nakita, a filigran Krist Beriša je pravi srećnik što njegov unuk želi da nastavi porodičnu tradiciju.
Ukoliko se ne obezbedi pomoć, podrška, bolja predstavljenost i veća potražnja za komadima koji prave, broj filigrana u Srbiji će se u budućnosti dodatno smanjivati.
Sledeći put kada vam zatreba zanimljiv i unikatan poklon, ili kada poželite nekoga da obradujete, umesto zlatare posetite neku filigransku radionicu, sigurni smo da ćete pronaći nešto što vam se dopada.