Napušteni meandar Save, još od pre dva milenijuma samostalno prkosi ovoj reci i zasenjuje njene lepote dok protiče kroz jugoistočni Srem. Danas je nadaleko poznati specijalni rezervat prirode koji privlači turiste, prvenstveno zaljubljenike u floru i faunu, iz čitavog sveta. Mami svojom lepotom, mističnošću i rajskom prirodom, a fascinira veličinom i bogatstvom.

Nekada deo reke, zatim mrtvaja, a danas močvarno područje, Obedska bara se proteže na oko 13 kilometara. Prvo što vas zadivi kada posetite ovaj “raj za ptice” je činjenica da se prostire dokle vam doseže pogled – na nekim mestima je široka i do 750 metara.

Ono što je čini idealnim mestom za mnogobrojne biljne i životinjske vrste jeste činjenica da ovo plavno područje u najkišovitijem delu godine nema veću prosecnu dubinu od 2.5 metara.

Obedska bara je prvi rezervat prirode na svetu nakon Jeloustouna koji je dobio specijalni nivo zaštite međunarodne prirodne baštine i time postao Specijalni rezervat prirode. U našoj zemlji, zaštićen je zakonom jos od 1874. godine. Priznat je i kao najznačajnije stanište ptica na svetu od mnogih eminentnih organizacija i institucija.

Legenda kaže da je Angelina, majka despota Đurđa Brankovića spas od Turaka našla na skeli koja je prelazila Savu. Skela se nasukala na istočni deo bare i od njenih ostataka je napravljena crkva brvnara. Kasnije je Angelina osnovala ženski manastir Obed po kome je i bara nazvana Obedska bara.

Veliko bogatstvo ovog turističkog lokaliteta leži i u raznovrsnim geografskim oblicima. Ceo kompleks Obedske bare čini splet bara, mrtvaja, močvara, vlažnih livada i šuma. Ovakav plavni teren jedinstven je na prostoru Evroazije, te je privremeni ili stalni dom velikog broja ptica selica, ali i večni muzej stoletnim šumama hrasta lužnjaka.

Raznovrsna flora Obedske bare

U ovom specijalnom prirodnom rezervatu, ukupne površine od oko 10 000 hektara, dom su pronašle na stotine biljnih panonskih, dacijskih, endemskih i mediteranskih vrsta.

obedska mala2Broj endemskih vrsta u ovom rezervatu varira godišnje, te je Obedska bara jedno od najzanimljivijih mesta za proučavanje flore na starom kontinentu.

Neke od najznačajnijih i najzanimljivijih endemskih vrsta koje ovde možete videti su testerica, beli i žuti lokvanj, aldrovanda, barska paprat, močvarna orhideja, iđirot, barski petolist, banatski različak…

Kao prirodni spomenik u specijalnom rezervatu prirode Obedska bara označeno je i jedno stablo Crne topole. Činioci flore pored ukrasne, igraju i veoma važnu medicinsku ulogu. U ovom rezervatu gaji se oko 50 subendemskih biljnih vrsta čije je lekovito dejstvo prepoznato i one se danas koriste u medicinske svrhe.

Zanimljivo je da se u Obedskoj bari mogu naći i oko 180 vrsta gljiva, 50 vrsta mahovina i čak 500 vrsta viših biljaka.

Bogata fauna Obedske bare

Možda najfascinantniji deo ovog raja čini njegova fauna. Početkom proleća, pred kraj marta, ptice selice se vraćaju u ove krajeve radi gnezđenja i podizanja potomstva. Do jeseni, pre nego što krenu na jug, populacija ptica selica dostiže broj od neverovatnih nekoliko stotina hiljada jedinki, što Obedsku baru svrstava u najgušće naseljena područja močvarnim pticama. One se svrstavaju u oko 220 vrsta, od čega su najznačajnije grupe čaplji, komorana i orlova.

Izuzetno su zanimljive i sledeće vrste: čaplja kašikara, mala bela čaplja, crna roda, bela roda, patka crnka, orao kliktavac, orao belorepan, crna lunja, soko lastavičar, belovrata muharica, crvenrepka i crnogrla strnadica.
Pored ptica, koje svakako čine najznačajniji i najbrojniji deo faune Specijalnog rezervata prirode, životno stanište sanjima deli i oko 50 vrsta sisara, 13 vrsta vodozemaca, 11 vrsta gmizavaca i 16 vrsta riba. Upravo na ovom mestu je uspešno izvršeno vraćanje evropskog dabra u njegovo prirodno stanište.

Obedska bara je tokom visokih vodostaja, prirodno mrestilište za amure i crveni i beli tolstolobik, koji ulaze u baru iz Save. Broj vrsta riba po sezonama je približno isti. U letnjim mesecima za vreme suše,vode ima samo u većim oknima, dok podzemne vode u proleće i jesen utiču na raspored riba po celoj Bari.

obedska malaPored ptica, zvuke lepeta krila u rezervatu prirode Obedska bara svakako upotpunjuju i zvuci velikog broja insekata. Do sada je utvrđeno da je Obedska bara dom za 34 vrste insekata, ili skoro 62% od 55 vrsta poznatih u Srbiji. Vilinski konjic i osolika muva su svakako najbrojniji predstavnici populacije insekata, ali i najznačajniji, jer ne dozvoljavaju umnožavanja komaraca i smanjuju njihov broj.

Ipak, najzanimljivije i najređe vrste su jelenak, nosorožac i lastin repak. Sisari takođe čine veliki deo živog sveta Obedske bare. Predstavnici sisara brojni su i poznati, mada i među njima ima autohonih vrsta kao što su: šumska i poljska rovčica, šumski jež, močvarna rovčica, krtica, brojne vrste ljiljaka, veliki i puh lešnikar, patuljasti miš, lisica, hermelin, kuna zlatica, vidre i mnogi drugi.

Poslednja životinjska grupa, ali ne i najmanje bitna, sačinjena je od gmizavaca i vodozemaca. Mnogi od njih mogu se jedino ovde naći na prostorima čitave bivše Jugoslavije, a posebno je zanimljiva šarka, kao jedina zmija otrovnica sa našeg podneblja, a koja se u Obedskoj bari može naći u velikom broju.

Kada ste već ovde, ne propustite…

Ukoliko se odlučite da posetite Obedsku baru očekuje vas mnogo zanimljivih i uzbudljivih stvari koje ovde možete da radite. Svakako najpopularnija aktivnost je posmatranje ptica, zatim organizovane pešačke ture sa vodičem, rekreativni ribolov, lov na krupnu divljač, izleti i obilaženje kulturno istorisjkih znamenitosti.

U selu Kupinovo nalaze se ostaci utvrđenja Kupinik iz 1388.godine, ostaci grada Kupinika iz 15. veka i manastira Obrež sagrađenog 1501. godine. Nedaleko od ostataka utvrđenja i grada, nalazi se crkva Sv. Luke iz 1486. godine koja je više puta razarana. Na velikom ostrvu nalazi se i srednjovekovna crkva Majke Angeline, a nedaleko od nje je i kasnije podignuta crkva Svetog Duha.

Za šta god da se odlučite, dobar provod je zagarantovan!