Veštačko jezero nastalo pregrađivanjem Drine, Perućac je idealno mesto za odmor u netaknutoj prirodi ili uživanje u ribolovu
Perućac je veštačko jezero u zapadnoj Srbiji, na samoj granici sa Bosnom i Hercegovinom, nastalo pregrađivanjem toka Drine za potrebe hidroelektrane „Bajina Bašta“. Ima površinu oko 12 kvadratnih kilometara, duboko je do 60 metara i nalazi se na 290 metara nadmorske visine.
Osim lepe prirode i blizine nacionalnog parka Tara, jezero je raj za pecanje a njegovo veliko ribno bogatstvo privlači pecaroše iz celog sveta.
Ovde se svake godine održava takmičenje u lovu na mladice, a ako uživate u ovom sportu, ovde možete da uhvatite i zaista velike primerke. Osim nje, jezero Perućac bogato je i klenovima, somovima i šaranima, a sve što vam je potrebno je ribolovačka dozvola koju lako možete dobiti u nekom od lokalnih društava, štap i malo “pecaroške sreće”.
Iako niste ljubitelj ribolova, na Perućcu možete provesti prijatan odmor. Osim nacionalnog parka, veoma blizu jezera je Mokra Gora sa Drvengradom – etno selom proslavljenog reditelja Emira Kusturice.
Ako posećujete ovo jedinstveno mesto, iskoristite priliku i provozajte se i „Ćirom” – starim parnim vozom koji je turistička atrakcija ovog kraja i koji vozi po šinama uskog koloseka, prugom od davnina poznatom kao “Šarganska osmica“.
Kao posebnost ovog kraja izdvaja se reka Vrelo, verovatno najkraća reka na svetu, koja se posle kraćeg toka i prelepog vodopada uliva u Drinu. Duga je tačno 365 metara, pa meštani kažu da je “bistra kao oko, a duga – godinu dana”.
U neposrednoj blizini jezera, na oko 25 kilometara, sa strane koja pripada Bosni i Hercegovini, nalazi se i stari most velikog vezira Mehmed paša Sokolovića – proslavljen u romanu “Na Drini ćuprija” srpskog nobelovca Iva Andrića.
Za sve koji vole kada im adrenalin pojačano struju kroz krv, koji uživaju u uzbuđenju i napetosti, jezero Perućac je pravo mesto! Ovde se u julu svake godine održava sada već čuvena Drinska regata.
Možete je posmatrati ili učestvovati u spuštanju kroz strme kanjone Drine. Spust je dug oko 25 kilometara, a učesnika je iz godine u godinu sve više, pa ovo postaje jedna od najznačajnijih regata u Srbiji. Svi koji uživaju u ovom sportu mogu da budu sigurni da će ovde steći nova poznanstva i doživeti neponovljivu avanturu koju će pamtiti.
Na lokalitetu “Mramorje” u jezeru Perućac postoji srednjovekovna nekropola na kojoj su nađeni nadgrobni spomenici – stećci, od kojih najstariji datiraju iz 14. i 15. veka. Razlikuju se po veličini i načinu obrade – od krečnjačkih sarkofaga dužine 2, širine i visine 1 metar, do položenih nadgrobnih ploča. Samo nekoliko primeraka je ukrašeno klesanjem – mač, štit, krug i polumesec.
Zbog svoga istorijskog i kulturnog značaja, lokalitet Mramorje je zaštićen kao spomenik kulture od izuzetnog značaja za Srbiju.
Kako doći do smaragdnog jezera Perućac?
Ako dolazite iz pravca Beograda sopstvenim prevozom, najbliže je ići putem Beograd – Valjevo – Bajina bašta (150km), mada je moguće ići i preko Užica (180km).
Autobusi do Perućca polaze tri puta dnevno iz Beograda, a ako dolazite iz nekog drugog grada odakle nema direktnog autobusa, onda je najbolje doći do Bajine Bašte, odakle preporučujemo lokalne autobuse i taksi prevoznike.
Kada ste ovde, ne propustite…
Brojne drinske regate, raftinge i kajak-kanu avanture na samom jezeru i reci Drini koje ne možete izbeći tokom celog leta.
Najveća regata organizuje se u poslednjih desetak dana jula, a nju prati Most fest na kome nastupaju najpoznatiji bendovi i izvođači iz Srbije i regiona.
Ne propustite šetnju nacionalnim parkom Tara i uživanje u svim čarima ove planine i njene divlje pririrode, uz nezaobilazne kulinarske specijalitete ovog kraja.
U prvoj polovini avgusta na stotinak kilometara od ovog kraja i jezera Perućac dešava se nešto što se u Srbiji ne propušta – Sabor trubača u Guči.