Specijani rezervat prirode, jedno od poslednjih izvorno očuvanih močvarnih područja, i jedino mesto u Srbiji gde se čuvaju stare rase domaćih životinja. Sve su to odlike istog mesta – Zasavice, čudesnog tla kome je priroda podarila lepotu, plodnost i snagu. Taj fascinantan sklop i darovitost prirode, prepoznali su i na hiljade retkih, ugroženih i zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta, kojima je Zasavica godinama unazad dom.
U zapadno-centralnoj Srbiji, na području južne Vojvodine i severne Mačve, istočno od Drine i južno od Save, nalazi se Zasavica, veličanstveni rezervat prirode koji se prostire na 1825 hektara očuvane i plodne zemlje. Zahvaljujući bogatom zemljištu, ali i pitomoj i mirnoj rečici Zasavici koja je celim tokom prekrivena bujnim biljnim pokrivačem, ovo mesto danas je dom neobičnih i veoma zaštićenih vrsta.
Kao jedno od retkih mesta u svetu gde se može videti očuvano močvarno područje sa raznovrsnom florom i faunom, Zasavica predstvalja jedinstveni prirodni fenomen od velikog značaja i lepote.
1. Čudesna raznovrsnost biljnog sveta
Neobičnu lepotu ovog mesta danas krasi veliki broj retkih i zaštićenih biljnih vrsta od kojih najveći broj pripada grupi taksona. Posebno su značajni i zanimljivi beli i žuti lokvanj, močvarne koprive, testerice, ljutić i iđirot.
Interesantno je da se ovde mogu videti i naći i krajnje ugroženi taksoni, ujedno uvršćeni u prvi tom “Crvene knjige flore Srbije”. U takve vrste spadaju borak, rebratica i jezičasti ljutić, a ponovo je pronađena i vrsta za koju se dugo godina smatralo da je iščezla sa prostora Srbije –Aldrovanda vesiculosa L.
Legende i mitovi Zasavice
Ako je verovati starim pričama i predanjima, džinovi ili zmajevi stvarali su džinovska dela koja su ovoj zemlji davali snagu i plodnost. Prema keltskim kartama na Balkanu zmajevi su živeli na osam mesta, među kojima je upravo i ovo. Veruje se da su oni svojom snagom očuvali prirodu. O neobičnosti i specifičnosti ovog područja govori i to da je ovde posle mnogo godina ponovo viđena vidra.
Zasavica je trenutno jedino stanište ove vrste u Srbiji, i jedno od malobrojnih u Evropi. Aldrovanda je reliktna vrsta, poreklom iz terciara i naseljava pretežno tople stajaće vode tropskog pojasa, pa je njena ponovna pojava u ovom prirodnom rezervatu prava atrakcija.
2. Fascinantno bogatstvo životinjskog sveta
O posebnosti i lepoti Zasavice govori i ogroman broj raznovrsnih životinjskih vrsta koje naseljavaju prostor rezervata. Ovde je dom pronašlo oko 25 vrsta riba, među kojima je najpoznatija Umbra kameri koja se nalazi na listi ugroženih vrsta u svetu. Ova riba jedinstvena je po tome što može i do 10 sati da izdrži bez vode.
Zasavica je ugodno mesto za boravak i za oko 180 vrsta ptica, među kojima su najznačajnije vrste gak i barski petlic, koje ovo mesto ubrajaju na listu područja važnih za ptice. Svet rezervata čine i veliki broj vodozemaca, sisara, gljiva i beskičmenjaka.
O nezagađenosti i čistoći reke Zasavice govori prisustvo još jednog neobičnog stanovnika – evropskog dabra.
Pored ove ugrožene vrste, mahom istrebljene prekomernim lovom, Zavisicu naseljuje i podolsko goveče, mangulice, balkanske koze, bivoli, buše i karakačanske ovce.
Ukoliko se nađete u ovom rezervatu prirode, ne propustite da probate domaće čvarke, kobasice i gulaš od mangulice, kao i sir, kulen i kobasice od magarećeg mleka.
3. Magareći sir iz Zasavice
Najveća farma muznih magaraca u Jugoistočnoj Evropi još jedno je bogastvo i obeležje Zasavice. Od mleka magaraca kojih u ovom rezervatu prirode ima oko 120, prave se kreme za lice, sapuni i čuveni magareći sir za čiji kilogram je potrebno čak 25 litara mleka. Za jedan kilogram ovog specijaliteta potrebno je izdvojiti i do 1000 evra, a nalazi se na jelovniku najekskluzivnijih restorana sveta.
Ukoliko ste ljubitelj kampovanja u prirodi, Zasavica je idealno mesto za vas! Ovde ćete imati priliku da uživate u razgledanju najinstančajnijih primeraka umetnosti koju priroda ume da napravi.
Tišina, mir i nenarušen sklad koji vam nudi auto kamp pod nazivom „CAMPING ZASAVICA“, uvešće vam u magični svet netaknute prirode koji ćete zasigurno zavoleti.
Turistički brod Umbra
Plovidba ovim brodom omogućiće vam uvid u najlepši deo rezervata od Valjevca ka šumarevoj ćupriji u dužini od 7 km. Pored uživanja u pogledu sa prelepe reke Zasavice, posetioci često mogu da vide i preletanje ptica močvarica i raznih drugih vrsta šumskih ptica, što predstavlja pravi doživljaj koji se pamti.
Kako stići do Specijalnog rezervata „Zasavica“?
Zasavica je udaljena dvadesetak kilometara od Sremske Mitrovice, što znači da vam od Beograda kolima treba nešto malo više od sat vremena. Ide se auto-putem, i nakon nepunih 70 km od Beograda, malo pre Sremske Mitrovice, odvajate se ka Mačvi i Zasavici. Još na 50 km od Zasavice počinju table i putokazi ka rezervatu, a samo skretanje sa auto-puta obeleženo je upadljivom crvenom tablom, da bi vas zatim još par bilborda otpratilo tamo gde treba.