Nišville je postao najprestižniji džez festival Jugoistočne Evrope zahvaljujući svom jedinstvenom spoju balkanske muzike i svih vrsta džeza.
Džez festival u Nišu ima tradiciju dugu tri decenije, a pod imenom Nišville, održava se već 18 godina. Traje četiri dana, tokom kojih nastupi oko 50 bendova sa oko 500 izvođača, a svakog leta ga poseti blizu 100.000 ljudi koji žele da osim u “tradicionalnijim” formama džeza uživaju i u mešavini ove muzike sa etno tradicijama različitih delova sveta, naročito Balkana.
Zbog toga nije ni malo čudno što je ovakav festival nastao upravo u Nišu, gradu koji je vekovima simbol prožimanja kultura Istoka i Zapada.
Nišville je do sada ugostio neka od najvećih imena svetske i domaće džez scene. Billy Cobham, Roy Hargrove, Tom Harrell, Benny Golson, Solomon Burke, Stanley Jordan, The Rosenberg trio, Larry Coryell, Candy Dulfer, Miroslav Vitous, Milcho Leviev, Chico Freeman, dr Donald Byrd, Mingus Dynasty, Grace Kelly, Joe “Defunkt” Bowie, Incognito, The Brand New Heavies, Teodosi Spasov, Yildiz Ibrahimova, Duško Gojković, Jamie Davis, Šaban Bajramović i Esma Redžepova samo su neki od velikih džezera koji su svojim nezaboravnim nastupima obogatili Nišvill.
Program se održava na pet bina – unutar i izvan niške tvrđave. Pored glavnih bina, najzanimljivije su bine – “Movie stage” na kojoj se prikazuju filmovi iz istorije džeza, i “Rolling stage” koju zapravo čini otvoreni autobus koji kruži gradom. Svake godine u sklopu festivala organizuju se besplatne radionice za polaznike iz zemlje i inostranstva.
Od 2011. godine Nišville džez festivalu prethode dva dana posvećena Šabanu Bajramoviću, legendi romske muzike koga su neki od najznačajnijih svetskih magazina okarakterisali kao najbolji soul i bluz vokal na svetu. Njegovo izvođenje pesme „Đelem, Đelem“ proglašeno je za himnu svih Roma sveta.
Ovaj veliki čovek, koji je sebe nazivao „srpskim Ciganinom“, nastupao je na Nišville džez festivalu neposredno pred smrt, bez obzira na već poodmaklu fazu teške bolesti. Preko puta tvrđave, na nišavskom keju, podignut mu je spomenik oko koga se dva dana pred Nišville pesmom odaje počast Šabanu.
Nišville prema “DownBeat” magazinu
Najpoznatiji džez magazin na svetu, američki “DownBeat” je ocenio Nišville kao festival koji na najbolji mogući način istovremeno promoviše džez kao pravac nastao na američkom kontinentu, muzičku tradiciju Balkana, i spoj ta dva stila. Time je, piše ovaj prestižni časopis, „Nišville doprineo i predstavljanju Balkanske muzike kao novog svetskog muzičkog fenomena“.
Kako stići na Nišville?
Niš je smešten na raskršću puteva. On se nalazi na evropskom putnom pravacu E-75 koji dolazi iz Mađarske i račva se u 2 pravca: ka jugu, prema Makedoniji i Grčkoj (E-80) i ka zapadu, dolinom Nišave, prema Bugarskoj, Turskoj i dalje ka Bliskom istoku. U Nišu se odvajaju i putevi ka severozapadu i ka jugozapadu zemlje.
Avionom, preko Podgoričkog aerodroma avio kompanijom „Montenegro airlines” do svih većih evropskih destinacija: Frankfurta, Moskve, Dizeldorfa, Rima, Beča, Ciriha, Londona i Pariza.
Niš je dobro povezan železničkom mrežom sa srpskim i evropskim destinacijama.
Svi regionalni i međunarodni autobusi dolaze i odlaze sa glavne autobuske stanice koja se nalazi u blizini Niške tvrđave.
Kada ste već ovde, ne propustite…
…šetnju kejom pored Nišave, kafu u debelom hladu tvrđave. Glavna ulica će vas odvesti do spomenika Stevanu Sremcu i Kalči, gde bi obavezno trebalo da skrenete u staru nišku kaldrmisanu ulicu “Kazandžijsko sokače”, i osetite duh starog Niša.
Posetite lekovitu Nišku banju, najstariju banju u Evropi.
Ne propustite da popričate sa Nišlijama i osetite toplinu južnjaka i njihovo već legendarno gostoprimstvo.