Na obali Drine, u podnožju planine Gučevo leži Banja Koviljača, jedna od najlekovitijih i najposećenijih banja Srbije. Ova „Podrinjska lepotica“ tokom veka postojanja ugostila je i članove srpske dinastije Karađorđević, zahvaljujući čemu je stekla epitet “Kraljevske banje”.

Šumoviti obronci Gučeva, planine na kojoj se u Prvom svetskom ratu odigrala prva rovovska bitka u istoriji, oduvek su bili bogati mineralnim izvorima. Zato ne čudi što se upravo ovde izviru izrazito lekovite sumporovite vode Banje Koviljače. Termomineralne vode temperature 15-20 °C koriste se u terapijske svrhe u Specijalnoj bolnici za rehabilitaciju „Banja Koviljača“ i primenjuju se kupanjem, orošavanjem i pijenjem.

Pored njih, banja obiluje i blago radioaktivnim gvožđevitim vodama koje se takođe koriste za lečenje. Osim vodama, banja je bogata i lekovitim peloidom – blatom koje se koristi u terapijske svrhe u vidu blatnih pakovanja i obloga.

Zahvaljujući svom mineralnom blagu Banja Koviljača specijalizovana je za lečenje velikog broja bolesti od reumatskih oboljenja, degenerativnih promena zglobova i kičmenog stuba, diskus hernije, osteoporoze, mišićnih oboljenja, lakših oštećenja centralnog nervnog sistema do steriliteta, nekih kožnih i ginekoloških oboljenja, kao i postoperativnih stanja.

Prilikom posete Koviljači uživaćete i u klimi koja je izuzetno prijatna zahvaljujući blizini Drine i šumama Gučeva. Posebnu oazu u samoj banji predstavlja prostrani park, jedan od najvećih veštačkih parkova u Srbiji. On i danas predstavlja središte banjskog života, iako je uređen još početkom 20. veka.

U središnjem delu parka nalazi se monumentalna fontana kroz čiju se “vodenu zavesu” nazire čuveni Kur salon, najlepše zdanje u banji koje je ime dobilo po francuskoj reči “kura” – lečenje.

3263838597_6a907dfc9e_o
Kur salon

Izgrađen je 1932. godine po nalogu kralja Aleksandra I Karađorđevića kao salon za zabavu, a u to vreme ovde je otvorena i jedna od prvih kockarnica na Balkanu. Bile su to zlatne godine Banje Koviljače tokom kojih je postala mondenski centar, omiljeno mesto bogatih i uglednih ljudi.

Sve do početka Drugog svetskog rata u banju se dolazilo što na lečenje, što zbog provoda u Kursalonu. Čak i vrlo čuveni muzičari tada su plaćali da bi nastupali u njemu, a i sam kralj je rado dolazio na balove i ovde imao svoj kockarski sto koji se danas čuva u Prirodnjačkom muzeju u Sarajevu.

U čast kraljevske porodice Karađorđević, koja je osim Kursalona u Banji podigla i brojna druga zdanja poput Sumpornog kupatila kralja Petra I pored kraljeve rezidencije, u parku su postavljene biste kralja Aleksandra i kralja Petra.

U parku se, pored Kursalona, nalaze i brojne vile i kupatila. Prva zgrada za smeštaj gostiju u banji je podignuta još davne 1858. godine za vreme vladavine kneza Mihaila Obrenovića.

Veruje se da je ovaj prostor bio naseljen još za vremena Ilira i Tračana, kao i da su rimski stanovnici ovih prostora u 3. veku naše ere ovde osnovali utvrđeno naselje, Koviljkin grad, po kome je banja verovatno i nazvana Koviljača. Njegovi ostaci se mogu videti i danas.

Kako doći do Banje Koviljače?

Do Banje Koviljače možete doći kolima iz pravca Beograda, od kojeg je udaljena 142 km, auto-putem Beograd – Ruma, a zatim regionalnim putem Ruma-Šabac-Loznica-Banja Koviljača. Takođe lako se stiže i iz pravca Novog Sada ukoliko krenete regionalnim putem Novi Sad – Ruma – Šabac – Loznica – Banja Koviljača. Budući da se Banja nalazi na svega 5 km od graničnog prelaza sa Bosnom i Hercegovinom, do Banje se može doći i iz pravca Banja Luke i Sarajeva.

U Banji Koviljači postoji i železnička stanica na pruzi Beograd – Mali Zvornik, ali njom saobraćaju samo lokalni vozovi. Najbliži aerodrom je aerodrom Nikola Tesla u Beogradu (135 km).

Kada ste već ovde ne propustite…

Kraljevski karneval koji se održava u Banji i bal pod maskama u Kursalonu koji se održava tom prilikom uz paradu mažuretkinja i bogat kulturno-umetnički program.

Obilazak Loznice koja se nalazi na svega 6 km od Banje, kao i manastira Tronoša, zadužbinu kralja Dragutina koja je više puta bila rušena i paljena do temelja.

Na svega 6 km od manastira Tronoša nalazi se selo Tršić – rodno mesto Vuka Karadžića, i istoimeni etno kompleks sa Vukovom spomen kućom, dva vajata, kačarom, čardakom i ambarom. Ukoliko se ovde zadesite u septembru ne propustite tradicionalnu manifestaciju „Vukov sabor“ u znak sečanja na velikana naše kulture, sakupljača narodnih pesama, pisca prvog rečnika srpskog jezika, lingvistu i reformatora srpskog jezika najzaslužnijeg za uvođenje narodnog jezika u književnost i uvođenje principa „piši kao što govoriš, čitaj kako je napisano“.

Ukoliko se uželite odmora u prirodi prošetajte obroncima Gučeva, ili do samog vrha ove planine na kome se nalazi spomen-kosturnica podignuta u znak sećanja na srpske i austrougarske borce koji su ovde poginuli u Prvom svetskom ratu. Sa obližnjeg vidikovca pruža se zadivljujuć pogled na banju i okolinu.

Za ljubitelje reke i strastvene pecaroše, uvek je tu Drina.