Martin Njumen, novinar poznatog britanskog lista The Daily Mirror opisuje Srbiju kao „najbolje čuvanu tajnu evropskog turizma“. U reportaži u kojoj govori o svom proputovanju kroz Srbiju, Njumen piše o zanimljivim destinacijama, istorijskom nasleđu ovog dela jugoistočne Evrope i gostoljubivim ljudima koje je tom prilikom upoznao.

 

Svoje putovanje počeo je od Zapadne Srbije i posete manastiru Pustinja. “Sagrađena 1622. godine na ruševinama manastira iz 11. veka, sa freskama inspirisanim Vizantijom, tipičan je primer kulturnog dobra sa Unesco liste i netaknute prirodne lepote Srbije, koji su ostali skriveni od zapadnih turista.“, kaže Njumen. On dodaje da su mnoge lepote Srbije nepravedno zanemarene kao posledica ratnog i političkog previranja prethodnih decenija.

Manastir Pustinja nalazi se nedaleko od centra sela Poćute.
Manastir Pustinja nalazi se nedaleko od centra sela Poćute.

Uputivši se ka Bajinoj Bašti u kojoj se održavala godišnja drinska regata, Njumen je obišao pojedine planine na zapadu Srbije. Između ostalog, posetio je Taru, nacionalni park za koji piše da je „taman, obrastao borovima, u kom žive mrki medvedi i kristalno čisti izvori“.

Kao i mnogi posetioci Srbije, Njumen ne zaboravlja da pomene i čuvenu srpsku kuhinju, nadaleko poznatu po bogatstvu ukusa. „Putujući svraćali smo u različite restorane. U celoj Srbiji, nacionalna kuhinja bazirana je na mesu sa roštilja i ribi, a zbog srpske gostoljubivosti uvek smo bili posluženi u izobilju. Sto je bio prepun sveže pripremljenih, uglavnom lokalnih proizvoda i divnih hlebova sa salatama, uz beskrajni niz mesa spremljenog na roštilju. Glavni među ovim delikatesima bili su ćevapčići, štapići od mlevenog mesa, slični grčkom kofteu.“

Pri poseti Zlatiboru ovaj britanski novinar ne propušta da proba nacionalno piće rakiju, koja je na njega sigurno ostavila jak utisak jer je opisuje kao „brendi od šljiva koji bi ošamutio i slona“.

Nakon što je posetio etno selo Drvengrad i oprobao se u planinskom biciklizmu na Zlatiboru, za koji tvrdi da je u neku ruku zastrašujuć, Njumen odlučuje da iskusi noćni život Beograda, prestonice Srbije. Za Beograd kaže da je potpuno formirana turističku destinacija koju krase šarmantne rustične zgrade, mnogobrojni muzeji, crkve, građevine i Beograđani sa istančanim smislom za modu.

I pored toga što Srbiju opisuje kao bogatstvo skriveno za zapadne turiste, britanski novinar dodaje da se stvari polako popravljaju. „Postoje i mnogi znaci laganog buđenja turizma u Srbiji, koja je prigrlila svoja prirodna blaga i istrajnu druželjubivost svog naroda“, zaključuje Njumen.

Beograd-Brankov-most-
Brankov most, Beograd

Comments are closed.