Ukoliko bismo u dve reči morali da opišemo zapadni deo Srbije, to bi bilo jednostavno: nestvarna priroda. Sedam velikih planina, reka i jezera, na stotine veličanstvenih vidikovaca, bezbroj živopisnih krajolika, veliki broj zanimljivih turističkih atrakcija i sjajnih manifestacija. Dobro došli u zapadnu Srbiju!

Jezero Perućac

Osim lepe prirode i blizine nacionalnog parka Tara, jezero je raj za pecanje a njegovo veliko ribno bogatstvo privlači pecaroše iz celog sveta.

Perućac lake

Ovo veštačko jezero se nalazi u zapadnoj Srbiji, na samoj granici sa Bosnom i Hercegovinom i nastalo je pregrađivanjem toka Drine za potrebe hidroelektrane „Bajina Bašta“. Ima površinu oko 12 kvadratnih kilometara, duboko je do 60 metara i nalazi se na 290 metara nadmorske visine.

Mokra Gora

Mokra Gora u svojoj bujnoj prirodi spaja duh prohujanlih vremena i modernog doba: staru prugu “Šargansku osmicu”, etno selo Drvengrad Emira Kusturice i savremeni ski centar sa topovima za veštački sneg.

Mokra Gora
Mokra Gora, Foto: Dimitri Kruglikov

Sve lepote koje ima Mokra Gora nikoga ne ostave ravnodušnim jer predeo koji vezuje dva prirodna savršenstva, Taru i Zlatibor, zaista mora biti poseban.

Drina

Skoro čitavim tokom Drina useca planinske masive praveći klisure, da bi sasvim neočekivano ušla u ravnicu i kao vešt glumac potpuno promenila svoj karakter. Njena ćudljivost uspe da prevari i najpronicljivije, ali njena lepota smekšava i najokrutnija srca.

Drina
Drina, Foto: Irene Becker

Uvek uzbudljiva Drina rađa se spajanjem hladnih i brzih planinskih reka Tare i Pive kod Šćepan Polja, u Crnoj Gori. Odatle je svom snagom probila sebi put ka Bosni i Hercegovini, a kasabama koje su nicale na njenim obalama dala posebnu istorijsku vrednost.

Zlatibor

Zlatibor, koji sa svojih 1.000 metara nadmorske visine krasi zapadnu Srbiju, danas je jedan od najposećenijih planinskih centara. Prijatna klima obezbeđuje da bude posećen tokom cele godine.

Zlatibor, Uros Petrovic
Zlatibor, Foto: Uroš Petrović

Legenda kaže da su za naziv Zlatibor zaslužni beli borovi sa žutom četinom, boje starog zlata, koji su nekada prekrivali prelepe talasaste padine. Od tih borova ostao je samo jedan primerak u selu Negbini kome je dato naučno ime “Pinus silvestris variegata Zlatiborika”.

Drinska regata

Nijedna reka u Srbiji nije toliko primamljiva regatašima kao ćudljiva zelena Drina. Zbog toga se od proleća do kasnog leta na ovoj divljoj reci nižu regate u kojima učestvuju desetine hiljada ljudi.

Drina regatta
Drinska regata, Foto: Irene Becker

Na Drini se tokom jula održavaju mnogobrojne regate pa gotovo da ne možete promaštiti neku od njih. One nisu samo obični spustovi niz reku, već lude žurke na vodi praćene trubačima, druženjem i pratećim koncertima.

Zaovinsko jezero

Zaovinsko jezero se nalazi na južnim padinama Tare i predstavlja akumulaciju reverzibilne hidroelektrane “Bajina Bašta” u Perućcu. Ovo jezero je prema mišljenju mnogih jedno od najlepših veštačkih jezera u Srbiji, i mesta sa kojih se pruža nestvarni pogled na okolinu.

Zaovine, andrej blagojevic

Kuriozitet je činjenica da je u blizini nasute brane mesto gde je Josif Pančić 1875. godine otkrio čuvenu Pančićevu omoriku. 

Stopića pećina

Jedna od najvećih atrakcija u užičkom kraju na zapadu Srbije svakako je Stopića pećina, koja se nalazi na levoj obali reke Prištavice, na nadmorskoj visini od 711 metara.

Stopića cave
Stopića pećina, Foto: www.destinacijeusrbiji.com

Stopića pećina posebna je po velikim bigrenim kadama koje su stvorene naslagama rastvorenog krečnjaka i izuzetno su atraktivne. Veliki broj kada raznih veličina formiraju kosi zid preko koga se voda stalno preliva. Veličine kada dostižu i 12 metara dužine i do sedam metara dubine.

Tara

Zbog izuzetnih prirodnih uslova i jedinstvenog ambijenta, Tara je pravi biser Srbije. Najposećeniji turistički lokaliteti su: Zaovine sa jezerima, Kaluđerske Bare, Mitrovac, Sokolina i Predov krst.

Tara Mountain

Zbog svojih jedinstvenih prirodnih bogatstava i obilja flore i faune, planinski masiv Tare proglašen je za Nacionalni park 1981. godine. Na Tari je registrovano 53 vrsta sisara i 153 vrsta ptica, a pod posebnom zaštitom su medved, divokoza i srna.

Comments are closed.