Kad već spominjemu Teslu, prvo ćemo upoznati njegovog imenjaka – Nikolu Tepića, vunderkinda i vicešampiona Svetske olimpijade mladih naučnika, iz Beograda.
Za svojih 19 godina, već je uspeo da kuću okiti sa 40 medalja iz raznih oblasti poput matematike, fizike, geografije, čak i plesa, a ove godine je dobio i prestižno priznanje – Svetosavsku nagradu. Ali razlog zbog kojeg se ovaj mladi pronalazač našao na našoj listi top srpskih izumitelja je njegov revolucionarni pronalazak – polako-rastvarajuće đubrivo iz kapsulirane uree.
Obično đubrivo koje se rastvara u vodi to učini u prvh 20 sekundi, i biljke iskoriste samo mali deo toga, dok ostatak prodire sve do podzemnih voda. Nikola je izumeo sporo-rastvarajuće đubrivo koje polako ispušta male količine uree, što biljke odmah iskoriste. Kapsule umesto 20 sekundi mogu da traju i do 120 sati.
Za vreme eksperimenta, biljke koje su zasađene sa kapsulama su porasle i do 4 puta više nego one bez kapsula, čineći ovaj patent visoko primenjiv u poljoprivredi, i apsolutno prirodnim. Biljke zasađene sa kapsulama zahtevajumanje zalivanja, te doprinose uštedi vode.
Manje zagađenja, efikasnije đubrenje – Nikola samo nastavi tako!
Sada ćemo upoznati još jednog, ali svakako jedinstvenog Nikolu. Nikola Cvejin je mladi student iz Žablja koji je već patentirao 5 svojih izuma, i za koje je dobio brojne pohvale i nagrade- Njegov poslednji izum može postati veliki hit u srpskoj poljoprivredi.
Nikola je izumeo robota za zaprašivanje useva na daljinsku kontrolu. Sa ovim izumom, srpski farmeri ne moraju da udišu i da budu izloženi opasnim hemikalijama.
Problem je što maske za lice pružaju ekikasnu zaštitu do jednog sata, dok zaprašivanje olako može da potraje mnogo više.
To je jedan od glavnih razloga zašto ovaj izum može dovesti do revolucije u zaprašivanju useva i zaštiti farmera.
Ovo je jedinstven robot ove vrste u celom svetu, i izumeo ga je srpski genije.
Stefan Velja (22) je mladi pronalazač koji je izumeo patent koji spašava živote, a sve to i pre nego što će se upisati na fakultet. Izumeo je stent koji hvata i razbija trombove – krvne ugruške. Ideja je jednostavna u teoriji – potrebno je ubaciti stent i pričvrstiti ga za krvni sud, i ukoliko naiđe krvni ugrušak, on ga razloži. Jednostavno, efektivno, a spašava živote. Njegov izum je osvojio zlatnu medalju na internacionalnom Eureka takmičenju u Briselu 2014., i nagrađen je Ordenom prvog reda Kraljevine Belgije, dobivši zvanje viteza, kao i zlatnu plaketu moskovskog Instituta za inovacije.
S obzirom da mu je otac imao problema sa krvnim ugruškom, to mu je dalo ideju i polet da učini nešto po tom pitanju. Stefan je vrlo skroman student koji samo želi da se njegov izum koristi u medicini i da jednog dana spašava živote. I mi apsolutno pozdravljamo tu ideju, i ne želimo ništa više nego da je vidimo i u praksi.
Sada prelazimo na još jednog vršnjaka koji želi da promeni kako stvari stoje u medicini. Miloš Radović, mladi pronalazač iz Kragujevca je 18-ogodišnjak koji trenutno radi na „pametnoj“ ruci – pristupačnom pronalasku osetljivom na dodir prilagođenom invalidima.
On želi da ostane u Srbiji i da nastavi rad na svojim projektima, i čak je i odbio prestižnu stipendiju od „Bosch“ kompanije za studiranje u inostranstvu.
Cilj mu je da njegov izum bude finansijski pristupačan za ljude sa Balkana jer su alternative mnogo skuplje i često izvan kupovne moći stanovništva.
Zanimljiva činjenica: prošle godine Miloša su pozvali iz fabrike automobila „Fiat“ da pogleda pokvarenog robota na proizvodnoj traci – i on ga je uspešno popravio!
To sve govori o nivou genija i strasti za pronalaske.
Sve što možemo reći Milošu je: želeli bismo da se rukujemo s tobom (i tvojom pametnom rukom), mladi pronalazaču.
Pripadajući generaciji onih koji su mladi duhom, Ostoja Rajić je veteran izumitelj i poeta koji ima dosta patenata iza sebe, a pogotovo na polju uštede energije.
Obnovljivi izvori energije su mu pasija. Jedan njegov izum čak pretvara morsku vodu u pijaću, dok pritom izvlači so koja se može koristiti u ishrani, i tokom celog procesa pravi struju!
Trenutno razvija mali protočni bojler koji će pomoći pri uštedi energije.
Gospodin Ostoja se bori iz petnih žila za sve pronalazače u Srbiji i traži da se tretiraju kao pametni preduzetnici čiji izumi mogu da otvore mnoga radna mesta mesta u proizvodnji i prodaji, kao i da postave Srbiju na mapu sveta.
Sada ćemo se pozabaviti malo izgradnjom. Gledajući kako uragani seju smrt i uništavaju čitava predgrađa, uništavajući kuće sa takvom lakoćom, inženjer Jovan Nikolić je proveo skoro deceniju istraživajući termodinamiku, uštedu energije, otpornost materijala, efikasnost i zakone graditeljstva.
Krajnji ishod je apsolutno neverovatan – finansijski pristupačna kuća gde je svaki santimetar termalno izolovan i praktično sve je hermetički zatvoreno.
Ova energetski efikasna kuća može mnogostruko da umanji račune za struju i grejanje, i porodice mogu da plaćaju i do 5 puta manje. Jovan je za svoj izum dobio prestižnu nagradu lionskog Lafarž centra za istraživanje i razvoj u konstrukciji.
Njegov patent i njegovi procesi izgradnje omogućavaju izgradnju prebivališta koja su bezbedna od uragana, zemljotresa, poplava i požara. Nisu samo kuće u pitanju, Nikolićev patent se može primeniti i u izgradnji zgrada taklođe. Trenutno, Jovan se bavi otvaranjem male test fabrike i automatizacijom procesa izgradnje.
To znači da bezbedna, energetski efikasna sedmospratnica može da se završi za 90 dana umesto za celu godinu.
Goran Sajdl, mladi izumitelj iz Novog Sada je napravio vrlo koristan patent koji je poprilično praktičan u današnje vreme. Naime, Goran je izumeo CycleCharge, generator – dinamo, koji koristi kinetičku energiju vašeg bicikla i pretvara je u struju kojom možete puniti vaš telefon ili bilo šta drugo što koristi USB priključak. Sve što je potrebno jeste da se krećete brzinom od 5 kilometara na čas ili brže, i dinamo će uraditi svoje. A čak ništa ni ne morate da radite kad idete nizbrdo jer zakoni fizike svakako rade za vas.
Ideja za ovaj izum mu je pala na pamet kada se pripremao za biciklističko proputovanje. Baterija na današnjim telefonima je uvekl problematična, pa je morao da koristi eksternu, koja opet nije mogla da izdrži ceo put. Zato je Goran napravio svoje rešenje za problem!
On tvrdi da je loša strana ovog izuma što ne može brzo da puni uređaje, i da je brzina slična onoj kao kad se pune preko računara, ali takođe naglašava da radi na novoj verziji dinama koji će biti makar 50% ekikasniji u brzini punjenja.
Postoji mnogo izumitelja u Srbiji čiji izumi nisu ugledali svetlost dana, ali svakako bi trebalo da budu podržani u naporima da promene kako zemlju tako i čitav svet – na bolje.