U pitanju je, naravno, Jagodina. Grad koji kao da je osmišljen za turiste, može da Vam ponudi sve što vam padne na pamet – od izletišta i vodopada, preko zoo vrta i akva parka, do brojnih muzeja i crkava. Pa, šta čekate? Pravac u Jagodinu!
Svi koji su se makar jednom prošetali jagodinskim gradskim parkom opisali su ga kao oazu zelenila i cveća. I to sa dobrim razlogom!
Gradski park Đurđevo brdo nije običan park. Đurđevo brdo je svojevrstan simbol grada, izletište ukrašeno stazama za šetnju, klupama, parkićima za decu, ali i letnjom pozornicom, sistemom fontana dugačkim neverovatnih 122 metara i od 2015. prvim veštačkim vodopadom u Srbiji.
Tako da, ako želite da napunite pluća svežim vazduhom, odmorite oči i uživate u besplatnim kulturnim manifestacijama, prošetajte do Letnje scene izletišta Potok.
Ljubitelji životinja, Jagodina nije zaboravila na vas! Nedaleko od ostalih atrakcija ovog grada, nalazi se i zoološki vrt. Jedini zoo vrt otvoren južno od Beograda, zoo vrt “Tigar”, postao je obavezna stanica za sve đačke ekskurzije, kao i za one koji vole dodir sa divljinom.
U jagodinskom zoo vrt dom je našlo preko 80 različitih vrsta životinja. Među 150 različitih stanovnika ovog zoo vrta možete naći: bengalske tigrove, leoparde, lavove, pume, zebre, žirafe, kamile, kengure, foke i mnoge druge zanimljive životinje.
Zauzimajući površinu od oko 2 ha, zoološki vrt “Tigar” uređen je po najvišim svetskim standardima te vas pešačkim stazama i zelenim površinama mogu sprovesti obučeni vodiči. A ukoliko zaželite kratak odmor, imate klupe, kiosk brze hrane, suvenirnicu, restoran i kafić sa igraonicom.
Šta više može jedan zoo vrt da vam ponudi?
U neposrednoj blizini zoo vrta nalazi se jagodinski Akva park. Akva park u Jagodini prostire se na površini od 3,5 ha, i raspolaže sa čak 7 bazena za sportske i rekreativne aktivnosti. Pored olimpijskog bazena za one koji bi da isplivaju par dužina, postoje i razne vodene atrakcije za decu. Takođe, za decu, kao i za one koji se tako osećaju, postoji i sistem tobogana dužine 600 metara.
Za sve one koji vole sport – dobra vest! Pored parka nalaze se tereni za košarku, “običnu” odbojku i odbojku na pesku, rukomet, tenis, mali i veliki fudbal, pa čak i karting.
Za one koji pak vole suprotno od sporta, u blizini ima i brojnih restorana, kafića i poslastičarnica.
Sastavni deo turističko-sportskog-zabavnog kompleksa Potok Đurđevo brdo je i Muzej voštanih figura. Ono što je zanimljivo da je Jagodina šesti grad u Evropi, ali prvi u Srbiji koji ima ovakav muzej. U ovom muzeju dom je našlo 30 istaknutih ličnosti iz oblasti politike i nauke, iz istorije i crkve, kulture i sporta. Postavka je raznovrsna, od srpskih sportista i pisaca do careva i svetaca.
Muzej je otvoren za posetioce svakoga dana od 9 do 20 časova, i obuhvata i suvenirnicu iz koje možete poneti uspomenu na ovaj grad.
U tom slučaju vam preporučujemo odlazak u drugi muzej. Reč je o Zavičajnom muzeju. Ova kulturna institucija najvišeg ranga može da se pohvali bogatom zbirkom od preko 100.000 eksponata arheološkog, prirodnjačkog, istorijskog, etnološkog i umetničkog karaktera.
Ukoliko niste znali, na mestu današnje Jagodine i njene okoline, još u praistorijskom dobu postojao je život. Najstariji tragovi života na tlu Jagodine potiču iz kamenog doba (oko 5500 godina p.n.e.). U 1. veku nove ere, u oblasti Đurđevog brda, postojalo je rimsko naselje. A u dopisu Kneginje Milice i njenih sinova iz 1399. spominje se srednjevekovno selo Jagodna. Turci su Jagodini praktično dali ime koje sada nosi, nazivajući je Jagodina palanka.
Dokazi ovih istorijskih činjenica čuvaju se upravo u ovom muzeju.
Obišli smo pun krug i vratili se tamo odakle smo krenuli. U srcu izletišta Potok u okviru Đurđevog brda, nalazi se prvi veštački vodopad u Srbiji. Jagodinski vodopad, visok 7 metara, a širok 12, prestavlja jednu od najvećih turističkih atrakcija u regionu.
Pijući piće uz smirujući žubor vode i igru boja koju možete videti čim zađe sunce je prosto savršen način da završite dan u gradu koji može da ponudi sve.
Narodnu biblioteku, najstariju kulturnu ustanovu u Jagodini.
Botaničku baštu Učiteljskog fakuleta, u kojoj možete naći 240 biljaka od kojih je 30 izuzetno retkih, endemičnih.
Crkvu Svetog Arhangela Mihajla poznatiju kao “Stara crkva”, u kojoj se nalazi ploča po kojoj se određuje tačna godina rođenja Kneza Miloša.
Crkvu Svetog Petra i Pavla
Muzej naivne umetnosti, koji čuva preko 2500 skulptura, slika, crteža naivnih umetnika iz Srbije i inostranstva.
Manastire Ravanica, Manasija, Jošanica i Kalenić, spomenike Moravske škole koji se nalaze u blizini Jagodine.
Autor: Maša Maksimović