Ukoliko se uputite u jugozapadnu Srbiju i odlučite da posetite neki od njenih planinskih dragulja, put će vas zasigurno odvesti ka Zlataru, mestu sa autentičnom prirodom. Ovde će vas u hladnim, januarskim danima sačekati topla, zimska idila. Brdoviti proplanci zavejani snegom, stidljivi zraci sunca koji se probijaju kroz ogolele grane drveća i oštar planinski vazduh od koga se čiste misli.
Kažu da boljeg mesta za odmor, rekreaciju a i uživanja u domaćoj hrani, jednostavno nema. Blagotvoran, čist vazduh i tišina koju samo po neki zvuk ptičice naruši, idealni su uslovi za opuštanje i beg od gradske gužve. I to je upravo ono što Zlatar čini specifičnim. Ova planinska lepotica još uvek “beži” trendu modernizma i urbanosti, pa je netaknuta priroda jedino u čemu ćete ovde uživati.
Planina Zlatar nalazi se između reka Lima, Uvca, Mileševke i Bistrice i spada u celinu Starovlaško-raških planina. Njen najviši vrh je Golo brdo (1.627 m), a u njenom podnožju nalazi se gradić Nova Varoš.
Pored živopisnih pejzaža seoskih kućica i impozantne prirode koja ih okružuje, Zlatar je postao čuven zbog izuzetnih klimatskih i vazdušnih svojstava. Naime, ovim statusom se pored pomenute planine mogu pohvaliti samo nekoliko mesta u Srbiji – Banja Ivanjica, Zlatibor, Divčibare, Sokobanja, Banja Vrdnik i planina Rudnik. Svima njima je pored izuzetnih prirodnih bogatstava, zajedničko i to što su su proglašeni vazdušnim banjama Srbije.
Zbog lekovitih svojstava kojima odlikuju bujne šume, fuzija planinske i mediteranske klime, kao i razređeni vazduh, na Zlataru je osnovan “Zavod za prevenciju, lečenje i rehabilitaciju kardiovaskularnih oboljenja”. Iz tog razloga, boravak na ovom mestu izuzetno je pogodan za osobe sa poremećenim arterijskim pritiskom, malokrvnošću, kardiovaskularnim bolestima i slabim opštim stanjem.
Impozantna prirodna i kulturna bogatstva koja okružuju Zlatar, pružaju mogućnost da ovde svako pronađe nešto za “svoju dušu”. Blizina čudesnog kanjona i specijalnog rezervata Uvac, avanturistima je idealna prilika za šetnju kroz divlju prirodu i vidikovce od kojih zastaje dah. Ljubitelje istorije čekaju srednjovekovni manastiri, dok zaljubljenici u seoski turizam konačno mogu da se prepustima čarima autentičnih etno sela.
Ipak, gotovo da je nemoguće odlučiti se kada je pravo vreme za posetu ovoj planinskoj lepotici. Zlatar na proleće počne da se budi, mirišljave livade da zelene, poljsko cveće da se šareni a vazduh da miriše na najlepši spoj prirodnih esencija. Tada se ovde uživa u dugim šetnjama, izletima, sportskim aktivnostima i kupanju u obležnjem Zlatarskom jezeru.
Sa druge strane, zimi se otkrivaju bajkoviti prizori koje fotografije talentovanog umetnika i novinara Zorana Šaponjića, u velikoj meri dočaravaju.
Snežni pokrivač i izmaglica iz koje izbijaju brdoviti proplanci Zlatara, zaista su pravo remek-delo prirode. U ovom periodu posetiocima Zlatara dostupne su ski staze “Briježđa”,“Panorama” i dečija staza kod hotela “Centar”, koje ljubiteljima skijanja omogućavaju uživanje u ovom zimskom sportu.
Na kraju, kada god da se odlučite da provedete vreme na planini mirisnih livada i bistrih jezera, nećete se pokajati. Svako godišnje doba Zlatar oboji sebi svojstvenim čarima, pa je podjednako nezaboravno posetiti ga na proleće, leto, jesen ili zimu. Za potpuni utisak i kompletan užitak, naša preporuka je da osetite i doživite Zlatar u svakom od njih.
…da posetite Uvac, prelepi kanjon reke kome posebnu draž daju ukljušteni menadri. Zahvaljujući jedinstvenom biljnom i životinskom svetu, ovo mesto proglašeno je Specijalnim rezervatom prirode i važnim staništem Beloglavog supa.
…obilazak brojnih kulturno-istorijskih znamenitosti. U blizini Zlatara nalaze se manastiri Mileševa, Davidovica u Brodarevu, manastir Banja u Priboju, kaoiI crkve brvnare u u selu Kućani I Radijevići.
…uživanje u lepotama Zlatarskog, Uvačkog i Radoinjskog jezera, na kojima se leti organizuju splavarenja i vožnje brodovima.