Ukoliko želite da upoznate lik i delo maršala Jospia Broza Tita, i dalje misterioznog doživotnog jugoslovenskog predsednika, ili osetite atmosferu važnog perioda istorije i kulture čitave bivše Jugoslavije, pođite put Dedinja i Senjaka, najluksuznijih četvrti Beograda.

Centralno mesto Dedinja i danas kao i pre nekoliko decenija pripada maršalu Josipu Brozu Titu, koji je po sopstvenoj želji sahranjen u Kući cveća, delu kompleksa Muzeja istorije Jugoslavije u Botlićevoj ulici broj 6.

Kompleks, pored Kuće cveća, obuhvata Muzej 25. maj i Stari muzej. Muzej istorije Jugoslavije čuva 23 vredne zbirke, među kojima i poklone koje je Tito dobijao kao jedan od najcenjenijih državnika svog vremena.

Posebna atrakcija Muzeja istorije Jugoslavije je nesvakidašnja zbirka “štafeta mladosti”. Njih su ulicama širom Jugoslavije, svakog 25. maja na Dan mladosti i rođendan “druga Tita”, pronosili mladi i na svečanoj manifestaciji na stadionu “JNA” (Jugoslovenska Narodna Armija) uručivali Maršalu, sve do njegove smrti 1980. godine.

Ako želite da vidite ovaj objekat sa najdužom sportskom tradicijom u bivšoj Jugoslaviji i na njemu osetite delić atmosfere sa “sletova” za Dan mladosti, spustite se svega nekoliko stotina metara niže od Muzeja istorije Jugoslavije. Danas je on dom Partizana, jednog od dva najveća fudbalska kluba u Srbiji, a ulazak na stadion u Humskoj ulici broj 1 i razgledanje muzeja sa trofejima i slikama iz istorije kluba trebalo bi unapred najaviti na mail: football@partizan.rs.

Ako biste svoje vreme radije potrošili na umetnost, a usput prošetali i posmatrali vile i zelenilo luksuznog dela Beograda, u ulici Teodora Drajzdera br. 2 nalazi se Galerija – legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, bivšeg jugoslovenskog funkcionera.

U galeriji otvorenoj decembra 1980. godine nalazi se zbirka od 92 dela najpoznatijih umetnika bivše Jugoslavije, kao i zbirka stilskog nameštaja, orijentalnih tepiha, stakla i procelana koja upotpunjuje ambijent enterijera.

A nije daleko ni Legat Petra Lubarde u Ilinčićevoj ulici broj 2. U kući velikog slikara možete videti mnoga njegova dela, među kojima i “Čovek i zveri”, sliku posvećenu Beogradu koja simbolično predstavlja sva iskušenja koja je kroz vekove podnosio glavni grad Srbije.

Koji god od ova dva puta da odaberete, utiske možete srediti uz neki od Titovih omiljenih specijaliteta u restoranu “La Costa Nova”. U Bulevaru Vojvode Putnika br. 36 lično će vas dočekati ljubazni vlasnik restorana koji je tokom svog višedecenijskog iskustva upoznao i Titov kuvar te bio među nosiocima poslednje „štafete mladosti“. Zato svojim gostima sa zadovoljstvom sprema „Titove specijalitete“ koje možete probati jedino ovde.

Kada se već nalazite u ovom delu Beograda, ne propustite da obiđete Muzej afričke umetnosti u ulici Andre Nikolića broj 14. Muzej je osnovan u vreme kada je Jugoslavija bila jedna od najznačajnih članica pokreta Nesvrstanih, čija je prva zvanična konferencija održana najviše zaslugom maršala Tita. U muzeju se uvek može pogledati stalna postavka vrednih predmeta iz istorije i kulture naroda Afrike, ali i njihovih savremenih izraza.

Ako posle napornog dana poželite da se zabavite uz jednu od najboljih pop-rok svirki u gradu, nemojte propustiti Lava bar u ulici Kneza Miloša broj 77. Opuštena atmosfera u kojoj se svi vesele i plešu, ali i ljubazno osoblje, sigurno će vaš provod učiniti nezaboravnim. Kako su rezervacije neophodne, svoje mesto obezbedite pozivom na broj 011 3610525.

Leave a Reply