Ukoliko ste ljubitelj komfornog smeštaja i možete sebi da ga priuštite, predlažemo da prva tačka na ovom putovanju kroz životni prostor srpskih vladara bude u broju 1a ulice Generala Šturma u kome se nalazi Vila Jelena. Pa i ako vam nije potreban luksuzni smeštaj u Beogradu, ipak predlažemo da pogledate ovu građevinu zbog lepote njene arhitekture koja joj je donela epitet jednog od reprezentativnijih objekata neoklasicističkog stila u Beogradu sa enterijerom rađenim u italijanskom maniru s kraja XX veka.
Da biste iz ovog konfora ravnog kraljevskom došli do Kraljevskog dvorskog kompleksa Karađorđevića na Dedinju, prošetajte Užičkom ulicom i delom Bulevara kneza Aleksandra Karađorđevića. Put će vas dovesti na sam vrh Dedinja odakle se pruža veličanstven pogled na Beograd i Avalu i gde se kao kontrast gustom zelenilu beli Kraljevski dvorski kompleks. Čine ga Kraljev dvor, Beli dvor, kapela Sv. Andreja Prvozvanog i prateći objekti.
Najstariji objekat u kompleksu je Kraljev dvor napravljen od belog bračkog mermera u srpsko-vizantijskom stilu čija je gradnja po nalogu kralja Aleksandra I Karađorđevića (prvog vladara Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca) završena 1929. godine. Na njegovom prvom spratu i danas živi kraljevska porodica.
U Kraljevom dvoru će vam mnoštvo kraljevskih prostorija pleniti pažnju, a najviše “Soba šapata” u kojoj žubori fontana kako se ne bi mogao prisluškivati razgovor koji se vodi u sobi. Svodovi i zidovi “Sobe šapata” oslikani su motivima iz bajke o Žar – ptici kao i motivima iz srpskih narodnih pesama.
Levo od ulazne kapije kompleksa, puteljkom se kroz drvorede stiže do Belog dvora čiju je gradnju započeo kralj Aleksandar I Karađorđević, ali nije doživeo da vidi dvor jer je ubijen u Marseju 1934. godine. Prostorije koje odišu elegancijom opremao je knez-namesnik Pavle, veliki poklonik umetnosti.
Obilasci Kraljevog i Belog Dvora mogući su samo u organizovanim turama u pratnji profesionalnih turističkih vodiča koje se zakazuju unapred, a podrazumevaju dvočasovnu šetnju kompleksom (više informacija: www.royalfamily.org).
Iz Dvorskog parka možete izaći na Bulevar Patrijarha Pavla koji će vas najbrže dovesti do Topčiderskog parka u kome je osnivač vladarske porodice Obrenović, knez Miloš napravio sebi Konak u sred šume. Gradio ga je u stilu rezidencijalne arhitekture Otomanskog carstva, a za vreme njegove druge vladavine Konak je postao Dvor Kneževine Srbije, dok danas predstavlja deo Istorijskog muzeja Srbije. U njemu se mogu pogledati zbirke koje hronološki predstavljaju istoriju Srbije sa posebnim akcentom na periode borbi za oslobođenje.
Šum reke Topčiderke ispratiće vas iz parka dok će vas lepe ulice Senjaka dovesti do Restorana 27 (Istarska 27), jednog od najlepših u Beogradu u kome možete napraviti duži predah od obilazaka i uživati u savršenom ambijentu i divnim ukusima jela nacionalne i internacionalne kuhinje.
Iz Istarske ulice izaćićete pravo na ulicu Vase Pelagića, u kojoj se u broju 40 nalazi Kuća Kralja Petra I Karađorđevića, jednog od najomiljenijih srpskih vladara. Ova jednospratna vila u neorenesansnom stilu sa elementima baroka bila je kuća trgovca Đorđa Pavlovića, iznajmljena za kralja 1919. godine.
Nakon dugih godina ratovanja, po povratku u Beograd, kralj nije mogao ponovo da se useli u teško oštećeni Stari dvor, pa je u ovoj vili proveo svoje poslednje godine u miru. Kuća je 1921. godine pretvorena u spomen-muzej Petra I, a danas ispred nje stoji tabla sa natpisom „Muzej kralja Petra I Velikog Oslobodioca“.
Osnovu postavke muzeja čini mozaik sastavljen od više stotina različitih fotografija iz kraljevog života postavljenih i dizajniranih tako da, na površini dominantnog zida u Spomen sobi, zajedno grade portret kralja Petra I.
Ulica u kojoj se nalazi Kuća kralja Petra I ukršta se sa ulicom Ljube Jovanovića u kojoj se nalazi Manastir Vavedenja presvete Bogorodice, monumentalni petokupolni hram sa osnovom u obliku upisanog krsta. Podignut je 1936-37. godine kao zadužbina Perse Milenković građena u duhu tradicije srpskog srednjovekovnog graditeljstva, a njene zidove krase ikonostasi sa radovima ruskih slikara.
U sklopu konaka, koji je rađen u isto vreme kad i crkva, podignuta je i kapela Sv. Nikole. U manastirskoj porti nalaze se grobovi crkvenih velikodostojnika: mitropolita skopskog Josipa, mitropolita zagrebačkog Dositeja, mitropolita budimskog Arsenija i mitropolita zagrebačkog Damaskina.
Ukoliko želite da na kraju rute koja prati stope srpskih vladara odate počast jednom od najvećih srpskih vojskovođa, Radomiru Putniku, koji je upravo u vreme vladavine Obrenovića i Karađorđevića vojevao neke od najvažnijih bitaka srpskog naroda (Srpsko-turski ratovi, Balkanski ratovi i Prvi svetski rat), spustite se do spomenika slavnom vojvodi bulevarom koji nosi njegovo ime.