U etno selu Terzića avlija možete posetiti muzej srpske istorije i etno nasleđa na otvorenom, naučiti da pravite čuvenu grnčariju iz Zlakuse, probate tradicionalne specijalitete i odmorite se u modernim apartmanima u divnom prirodnom okruženju.

Srpski vojnik u uniformi iz perioda balkanskih ratova u opancima, isklesan od stabla jasenovog drveta, kao i zlakuski grnčar izrađen od orahovog drveta, oba u prirodnoj veličini, zaštitni su znak etno sela Terzića avlija u selu Zlakusa, na 185 kilometara od Beograda.

To etno selo predstavlja muzej na otvorenom i u zatvorenom, tipičnog seoskog domaćinstva iz okoline Užica sa kraja 19. i početka 20. veka. Smešteno je nedaleko od centra sela, na jednom brežuljku, odmah ispod bukove šume.

“Terzića avlija” predstavlja nekadašnje tipično seosko dvorište koje se sastoji od dve stare srpske kuće (jedna je stara 100 godina i građena je od nepečene cigle, sa krovom na četiri vode, pokrivenim starim biber crepom). U jednoj se odvijao svakodnevni porodični život, a druga se koristila kao gostinska kuća i kuća u kojoj su se primali i posluživali gosti za slavu i slične prilike.

terzica4

Ove dve stare kuće, izgrađene 1907. i 1925. godine, pretvorene su u muzejski prostor i u njima je izložena bogata zbirka eksponata iz različitih perioda: počev od doba Rimljana, vremena turske vlasti, balkanskih ratova, Kneževine i Kraljevine Jugoslavije, pa sve do poslednje Jugoslavije. Ispred ovih kuća takođe su izloženi brojni eksponati.

U ugostitljskom delu “Terzića avlije” nalazi se letnja bašta za goste u autentičnom slikovitom seoskom ambijentu, krčma sa 50 mesta i šank u avliji u kojoj žubori potočić sa slapovima, manje jezerce, bunar dubok 12 metara sa hladnom bukovom vodom, mlekar, šupa, salaš, letnja pozornica, prodavnica suvenira, kao i baza za planinare.

“Terzića avlija” raspolaže i sa dva apartmana sa četiri zvezdice (oba sa sertifikatom ECEATA).

Jedan apartman je u modernom stilu (klima, kablovska TV, centralno grejanje) i sastoji se od prostranog dnevnog boravka, spavaće sobe, lođe sa svetlarnikom, čajne kuhinje, balkona, kupatila sa tuš kabinom.

Drugi je rađen po uzoru na narodno graditeljstvo (polubrvnara-polučatmara) i opremljen je u etno stilu – dnevni boravak je napravljen od brvana, a ima i spvaću i dečiju sobu, trem i kupatilo sa tuš kabinom.

Pored ovoga, omogućen je smeštaj za planinare u brvnari sa krevetima sa slamaricama, u sopstvenom ili u iznajmljenom šatoru iz etno parka. Takođe, u bližem okruženju na raspolaganju je još 50 ležajeva u drugim domaćinstvima.

Pored obilaska muzejskog dela etno parka Terzića avlija, njegovi posetioci mogu da probaju domaće sokove i specijalitete tradicionalne kuhinje spremane u čuvenom zemljanom posuđu iz Zlakuse, ili da svoj boravak ovde oplemene pokušajem izrade zemljanog posuđa na ručnom vitlu, te školama grnčarije i folklora.

Gde se nalazi Terzića avlija i kako do nje doći?

Čini se da svi putevi vode u zlatiborski kraj.

Na svega 185 kilometara od glavnog grada na pola puta između Požege i Užica leži selo Zlakusa i etno raj Terzića avlija.

Ukoliko dolazite sopstvenim prevozom na raspolaganju su vam putni pravci iz Užica, Gornjeg Milanovca, Ivanjice i sa Zlatibora.

Ukoliko dolazite iz Beograda najbrže ćete stići ukoliko idete preko Lazarevca a zatim Valjeva ili nešto dužim putem preko Gornjeg Milanovca i Čačka.

Ako pak krećete vozom ili autobusom potrebno je samo proveriti tačan polazak budući da postoje redovne autobuske i železničke linije iz Beograda do Užica, odakle ćete put nastaviti lokalnim autobusom. Užice se nalazi na pruzi Beograd – Bar.

Kad ste već ovde, ne propustite…

šetnju ili vožnju biciklom po markiranim stazama koje spajaju etno selo Terzića avlija sa Potpećkom pećinom, vodopadima, starim vodenicama, ribnjacima i ribljim restoranima na rečici Petnici, vrhom Gradina na kome je spomenik u obliku kamene piramide iz Drugog svetskog rata, vododelnicom na kojoj se nalazi nekoliko lepih vidikovaca sa kojih se pružaju pogledi na vrhove Zlatibora, Ovčara i Kablara, Mučnja, Golije, Jadovnika, Jelove Gore, doline Rzava

paraglajding iznad obronaka obližnjih planina, kupanje u Rzavu, najčistijoj reci u zapadnoj Srbiji, posetu manastirskoj crkvi iz 13. veka u selu Godovik ili rimskom kamenom mostu na rečici Derventi.

Etno selo Terzića avlija je pogodna baza iz koje se mogu obilaziti Zlatibor, muzej u selu Sirogojno, etno selo Drvengrad Emira Kusturice i Šarganska osmica u parku prirode Mokra Gora, manastir Rača, spomen park Kadinjača, crkva brvnara u Užicu, Bela crkva u selu Karan, manastiri u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, Divčibare, Sabor trubača u Guči

foto: www.zlakusa.com[ultimate_spacer height=”30″][dt_fancy_title title=”Povezani članci” title_align=”left” title_size=”normal” title_color=”accent” el_width=”100″ title_bg=”disabled” separator_color=”default”][ultimate_spacer height=”30″ height_on_tabs=”” height_on_tabs_portrait=”” height_on_mob_landscape=”” height_on_mob=””]