Ako u mislima spojite leto, prirodu, zabavu i adrenalinski skok, sigurno će vam jedna od asocijacija biti reka. A ako na tako nešto pomislite u Srbiji, put je jasan – pravac Drina! Na Drini se tokom jula održavaju mnogobrojne regate pa gotovo da ne možete promaštiti neku od njih. One nisu samo obični spustovi niz reku, već lude žurke na vodi praćene trubačima, druženjem i pratećim koncertima.
Ove jedinstvene regate počinju već krajem juna kada se organizuje prva regata koja dokazuje da na Drini ništa nije nemoguće – regata za osobe sa invaliditetom.
Ovo je retka manifestacija ovog tipa u Evropi u kojoj se čamcima od jezera Perućac do ušća Rače u Drinu spusti i do dvesta učesnika, a kasnije slede sportske igre kao i druženje uz roštilj i muziku kraj logorske vatre.
Regate i zabava na Drini nastavljaju se prvog vikenda jula Lozničkom regatom na 17 kilometara dugoj plovnoj stazi od Malog Zvornika do Gornje Koviljače.
Druga subota jula već celu jednu deceniju pripada regati u Ljuboviji. Četrdeset kilometara se od Rogačice do Ljubovije spuštaju vesele posade uz nezaboravno druženje praćeno zvucima trube koje traje oko 9 sati.
Kao uvertira za veliku “Drinsku regatu”, sredinom jula, organizuje se studentska regata koja traje od tri do pet dana. Mnoge regate tokom leta prodefiluju Drinom, ali je plutajući karavan sa više stotina studenata verovatno najveseliji među njima. Nakon spusta, kupanja u jezeru Perućac i igrara bez granica u prirodi se nastavljaju nezaboravne studentske žurke kojima ambijent daje još veću draž.
U okviru studentske regate organizuju se izleti do Mokre Gore i Višegrada u kome se nalazi slavni kameni most Mehmed-paše Sokolovića s kraja XVI veka. Ovo zdanje pod zaštitom organizacije UNESCO ovekovečio je Ivo Andrić u romanu „Na Drini ćuprija“, za koga je dobio Nobelovu nagradu za književnost 1961. godine.
Samo nekoliko dana tišine na Drini najavljuju najburniji događaj – veliku, najmasovniju “Drinsku regatu” u Bajinoj Bašti koja se može očekivati u poslednjih desetak dana jula. Tada se oko 20.000 entuzijasta iz čitavog sveta u najrazličitijim plovilima spušta od Perućca do Rogatice.
U tri dana, koliko je trajanje ove regate, na reci se mogu videti najrazličitiji “brodovi” napravljeni od starih stvari, kreveta, automobilskih guma… Međutim, reka ne pita koje je marke plovilo, potrebne su samo mašta i pozitivna energija.
“Mornari” najveselijeg drinskog karavana kroz pet sati plovidbe, kupanja i zabave prolaze pored reke Vrelo, najkraće u Evropi, duge svega 365m, i imaju priliku da vide nesvakidašnji prizor – kuću na steni u sred reke!
Čitav dogašaj prati „Most fest“ u Bajinoj Bašti na kome nastupaju poznati srpski bendovi i izvođači.
Tokom avgusta se na ovoj reci organizuje i niz manjih regata lokalnog tipa, a sama Drina uvek čeka spremna da vas na svojim talasima pronese kroz šume i litice zapadne Srbije.
Sa Beogradske autobuske stanice tokom celog dana polaze autobusi ka gradovima na Drini. Do Loznice je potrebno dva i po sata vožnje, a do Ljubovije i Bajine Bašte oko četiri sata vožnje autobusom.
Ako dolazite iz pravca Beograda sopstvenim prevozom, najbliže je ići putem Beograd – Valjevo – Bajina bašta (150km), mada je moguće ići i preko Užica (180km).
Odlazak na Mokru Goru, vožnju starim vozom “Ćira”, obilazak “Šarganske osmice” i etno sela Drvengrad u kome slavni režiser Emir Kusturica organizuje filmski i muzički festival Kustendorf.
Ako ste u Bajinoj bašti, ne propustite da posetite “Nacionalni park Tara”, udahnete čist i oštar vazduh ove planine i da u domovima gostoljubivih meštana probate planinske proizvode uz domaću rakiju. Iskoristite priliku da prošetate “Tepih livadom” koja se zbog sastava zemljišta ugiba pod nogama.
U prvoj polovini avgusta neizbežna je “Guča”, sabor trubača, jedan od najposećenijih i najpoznatijih festivala Srbije. Guča je oko 100 km udaljena od Bajine Bašte.
Ukoliko želite da lovite ribu skobalj, ne propustite Skobaljijadu, a ako vam nadmetanje u lažima zvuči kao izazov, obavezno posetite Lažijadu u Drlačama kraj Ljubovije. Obe manifestacije se dešavaju u prvoj polovini jula.