Od nekoliko stotina manastira i crkava u Srbiji, pet manastira i tri crkve iz Srednjeg veka nalaze se na listi svetske baštine UNESCO. Od manastira pod zaštitom su: Đurđevi stupovi, Sopoćani, Studenica, Visoki Dečani i Gračanica, kao i crkve Pećka patrijaršija, Bogorodica Ljeviška i crkva svetih apostola Petra i Pavla kod Novog Pazara.
Spomenički kompleks Stari Ras, koji uključuje i manastire Sopoćani i Đurđevi stupovi, kao i crkvu svetih apostola Petra i Pavla kod Novog Pazara, najstariji aktivan hram u Srbiji, nalazi se na listi UNESCO od 1979. godine.
Sedam godina kasnije na listu je stavljen manastir Studenica, a od 2004. na njoj se nalazi i manastir Visoki Dečani. Dve godine potom, na listu UNESCO uvršćeni su manastiri Gračanica, Pećka patrijaršija i crkva Bogorodica Ljeviška, svi sa Kosmeta.
Godine 2007. lokalitet Gamzigrad-Felix Romuliana-Galerijeva palata, smešten nedaleko od Zaječara, takođe je stavljen na listu UNESCO.
Srbija je za listu svetske kulturne baštine prijavila još pet kulturnih celina: Justiniana Prima (Caričin grad), manastir Manasiju, gradove-tvrđave na Dunavu Bač i Smederevo, i Rajačke pimnice kod Negotina.
U toku su radovi na obnovi dva objekta predložena organizaciji UNESCO – Smederevske tvrđave, jedne od najvećih srednjovekovnih tvrđava Evrope, i Baču, najstarijem i najbolje očuvanom srednjovekovnom fortifikacionom kompleksu na teritoriji Vojvodine.
Takođe, u okviru programa “Pamćenje sveta” organizacije UNESCO, u Svetski registar kulturne dokumentacione baštine, iz Srbije su upisani Arhiv Nikole Tesle (2003), a potom i Miroslavljevo jevanđelje (2005).
Lista zaštićenih prirodnih dobara Srbije na kojoj je još oko 150 nepokretnih dobara od izuzetnog značaja, uključuje pet nacionalnih parkova, deset parkova prirode, 14 predela izuzetnih odlika, 72 prirodna i specijalna prirodna rezervata.
Srbija je podržala i nominaciju za listu svetske baštine 30 nekropola stećaka od kojih se većina nalazi u BiH, a pojedine u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Srbiji.