Vinski putevi, koje je vekovna tradicija vinogradarstva u Srbiji ocrtala na mapi naše zemlje, idealna su destinacija kada se poželi dobro vino.
Geografski položaj i klimatski uslovi Srbije omogućili su žiteljima gotovo svih delova zemlje da uzgajaju vinovu lozu. U Srbiji postoji oko 700 vrsta vina. Od Palića na krajnjem severu zemlje, do Metohije na jugu, obeleženi su vinski putevi, njih devet, koji skrivaju vinske podrume sa najlepšim vinima.
Na plodnim padinama Fruške Gore protežu se dugi vinogradi sa najslađim grožđem opevanim u pesmama srpskih pesnika. Oko njih se vekovima formirao Vinski put Fruška Gora.
Najtraženija fruškogorska vina: plemenka, fruškogorski rizling, italijanski rizling, buvije, i autentično vino ovog kraja – bermet, mogu se probati u oko 60 podruma vina u Sremskim Karlovcima i mestima oko ovog grada, a najpoznatiji su Kiš, Živanović, Dulkin, Merc, Došen, Aleks, Kosović…
Nestalo praistorijsko Panonsko more ostavilo je subotičkom kraju peščano zemljište veoma plodno za gajenje vinove loze od koje se prave najbolja “vina sa peska”. Italijanski rizling, kaberne i sovinjon mogu se probati u kraju na kome se prostire Vinski put Palić u vinarijama Zvonko Bogdan, DiBonis, Vinariji Kosa i drugim.
Kraj u kome se dodiruju Vršačke planine i blaga banatska ravnica, nalazi se pod vinogradima između kojih prolazi Vinski put Vršac. Grožđe iz banatskih vinograda se pretače u najlepša vina ovog kraja: muskat otonel, šardone, pino bjanko, rajnski i italijanski rizling, banatski rizling, smederevka, župljanka i kreaca.
Pored vina “Vršačkih vinograda”, najkvalitetnija vina ovog kraja se mogu naći u podrumima: Kostov, Vinik, Nedin, Stojšić, Rab, Gudurička priča, As.
Gde bi se drugo mogao nalaziti podrum vina kraljevske porodice Karađorđević, nego na Oplencu, na Vinskom putu Šumadije?
Na pobrđima Kosmaja, Rudnika i Venčaca, s Prokopom i Oplencem, od davnina su ljudi uzgajali autohtone sorte prokupac, vranac i smederevku. Danas ih možemo probati u brojnim vinarijama od kojih se ističu Jelić, Aleksandrović i Radovanović.
Najpoznatiji put vina u centralnoj Srbiji je Vinski put Župa, smešten u slivu Zapadne Morave i njenih pritoka, u kotlini između Kopaonika, Željina, Jastrepca i Goča.
Tradiciju pravljenja najkvalitetnijih vina Župe: tamjanke, prokupca, šardonea, rajnskog rizlinga, italijanskog rizlinga, rozea čuvaju vinarije Ivanović, Vinska kuća Minića, Podrumi Radenković, Braća Rajković, Kosta Botunjac i drugi.
Vinski put Smederevo oivičen Dunavom sa jedne i Velikom Moravom sa druge strane nalazi se na tlu idealnom za gajenje vrste grožđa smederevka, pa se zato u ovom kraju najčešće proizvodi upravo vino smedervka, ali i italijanski rizling, sovinjon, semijon i tramina koji se mogu probati u podrumima Radovanović, Živković i Janko.
Vinski put Negotin je središte vinskog turizma Istočne Srbije poznat po Rajačkim pimnicama – komleksu 270 vinskih podruma iz 18. veka. Ove pimnice se danas više ne grade, ali neke vinarije su ih preuredile i u njima je moguće degustirati vina sa negotinskih vinograda: prokupac, bagrinu, začinak, vranac, smederevku, italijanski rizling, sovinjon i semijon.
Topla leta, hladne zime i veliki broj sunčanih dana pogoduju vinovoj lozi. Upravo takva klima je u Knjaževcu oko koga se još u doba Rimljana sadillo grožđe, a danas je tim tragom formiran Vinski put Knjaževac.
U ovom kraju su najzastupljenije crne sorte: crni burgundac, prokupac, plovdina, italijanski rizling i bela smederevka a najpoznatiji podrumi ovih vina su Jović i Isakov.
Drevno vinogradarstvo juga Srbije još u doba Nemanjića, crtalo je Vinski put Kosovo i Metohija. Danas su najpoznatije vinarije ovog kraja Vinica Petrović iz Velike Hoče, kao i Vinarija Antić iz Orahovca koje pripremaju vina od sorti: italijanski rizling, rajniski rizling, crni burgundac, vranac, sovinjon, kaberne.
Da pogledate ponudu vinskih tura, kliknite OVDE.