Sava je reka izuzetne lepote i snage koja pred samo spajanje sa Dunavom formira malo jezero, u Srbiji poznato kao “Beogradsko more”
Sava je za Srbiju veoma značajna reka koja nedaleko od Beograda gradi prirodni rezervat zaštićen još od sredine 19. veka. I srpska prestonica je podignuta na ušću Save u Dunav, na mestu gde se danas spajaju stari i novi deo Beograda. Pred samo ušće, na njoj se nalazi i jedno “more” – beogradsko.
Ime “Sava” vodi poreklo od grčke reči “sa”, “sos” što znači – jak, snažan, siguran. Ovo i jeste glavna karakteristika ove velike reke. Sa sufiksom -ava, Sava je, mitološki, snažna reka koja bogu Zevsu (Dunavu) naliva nektar i hrani ga ambrozijom, da bi bio besmrtan. Od hidronima Sava vodi poreklo i ime “Sabazios”, koje u mitologiji predstavlja tračko-frižansko božanstvo koje je slavljeno orgijama, poput grčkog Dionisa.
Područje Srbije sa obe strane Save dobilo je ime po njoj – Posavina, a ova oblast može biti idealna ako želite da se na kraći period izvučete iz gužve i vreve grada i provedete prijatno vreme u prirodi, uživajući u hladovini drveća ili aktivno obilazeći neki od arheoloških lokaliteta kao što su Sirmium, Gomolava ili Debrc.
Na samo četiri kilometra od centra srpske prestonice, na Savi se nalazi najpopularnije izletište svih koji posete ovaj grad – Ada Ciganlija ili popularnije “beogradsko more”. Reč je o nekadašnjem rečnom ostrvu koje je veštačkim putem pretvoreno u poluostrvo i koje sa Savskim jezerom čini savršeno mesto za popodnevni odmor i rekreaciju u vrelim letnjim danima.
Ako ste u Beogradu poslovno, samo prolazite, ili ste došli da u njemu provedete odmor, Ada je mesto koje ne smete propustiti – lepo uređene plaže, restorani, staze i sprave za rekreaciju … Imaćete utisak da ste na nekom egzotičnom moru, a ne na samo 20-ak minuta od centra grada.
Reka Sava je od izuzetnog značaja zbog biljnog i životinjskog sveta koji je nastanjuje. Napušteno korito ove reke postalo je prirodni rezervat izuzetne lepote i Ramsarsko područje – Obedska bara.
Na ovom mestu, udaljenom samo 40 kilometara od Beograda, živi ogroman broj ptica i riba. Ovde je moguće videti i jedinu zmiju otrovnicu na ovim prostorima – šarku, kao i retke biljne vrste – žuti lokvanj, močvarnu orhideju, barsku paprat…
Obedska bara je proglašena za zonu od izuzetne važnosti za ptice Evrope, a bila je zaštićena oblast još od strane austrougarskog dvora, davne 1874. godine. Mesto izuzetnog mira i prirodne lepote, idealno za sve one koji vole kratke odlaske u prirodu i divljinu.
Sava nastaje spajanjem Save Dolinke i Save Bohinjke u Sloveniji, a uliva se u Dunav kod Beograda. Protiče kroz četiri države – Sloveniju, Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu i Srbiju u kojoj se na ovoj reci, osim prestonice, nalaze i gradovi Sremska Mitrovica i Šabac.
Sava je plovna celim svojim tokom kroz Srbiju, pa njome možete putovati od tromeđe Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, do njenog ušća u Dunav kod Beograda.
Ne propustite na Savi…
Lud provod na Savi kojeg garantuju splavovi, u Beogradu, ispod železničkog mosta.
Jedinstvenu atmosferu tradicionalnog Šabačkog vašara koji se organizuje u drugoj polovini septembra.
Beogradsku tvrđavu– simbol Beograda – kao ni najlepši pogled sa ove tvrđave na mesto gde se spajaju Sava i Dunav.
Beogradski Beer fest, koji se u prvoj polovini avgusta odvija na ušću Save u Dunav i traje šest dana uz najpoznatije domaće i regionalne izvođače.
Beogradski Karneval brodova početkom jula, na savskom pristaništu ispod Beogradske tvrđave.
Krstarenje brodićima ili vožnju kajaka i kanua oko Velikog ratnog ostrva koje se nalazi na ušću ove dve reke, a doživite i Beogradsku regatu na Savi, u prvoj polovini avgusta.