Poznata od davnina kao stecište aristokratije, Vrnjačka banja je lečilište u srcu Srbije i danas omiljeno zbog svojih lekovitih izvora.
Sadašnje ime Vrnjačka banja je dobila po imenu sela Vrnjci, u čijem su ataru otkriveni mineralni izvori. Nalazi se u centralnom delu Srbije, 200 kilometara južno od Beograda, na šumovitim obroncima planine Goč i u dolinama Vrnjačke i Lipovačke reke.
Karakteriše je umereno-kontinentalna klima, a raspolaže sa sedam mineralnih izvora, od kojih se četiri koriste za balneološku terapiju.
Istorija kaže da su vrnjački mineralni izvori otkriveni još u dalekoj prošlosti kad su ove prostore naseljavali keltski Skordisci.
Na osnovu pronađenih arheoloških materijala, vrnjačke mineralne vode korišćene još u antičkom dobu a na vrnjačkom toplom mineralnom izvoru Rimljani su na izgradili lečilište Aquae Orcinae, koje su posećivali legionari i aristokratija. Do danas su očuvani ostaci bazena i termi iz antičkog perioda.
Legenda kaže da je Vrnjačka banja kao lekovita bila poznata i u vreme turske vladavine, jer su spahije ovde dolazile tražeći da ih raja hrani i služi. Da bi izbegao služenje agama i begovima, narod je izvore zatrpavao.
Moderna istorija banje počinje tek 1868. godine kada Pavle Mutavdžić, tadašnji okružni načelnik u Kruševcu, sa nekoliko viđenijih ljudi formira “Osnovatelno fundatorsko društvo kiselo-vruće vode u Vrnjcima”.
Otkupljeno je zemljište, izvršena kaptaža terena, izgrađen bazen za kupanje, postavljene su česme tople i hladne vode.
Vrnjačka banja je 1883. godine proglašena državnom, a prvu zvaničnu sezonu je otvorio srpski knez Mihailo (1867) kada banja postaje elitno letovalište.
Topli i hladni mineralni izvori, u sprezi sa savremenom medicinom, leče obolenja organa za varenje, šećernu bolest, obolenja bubrega i mokraćnih puteva, kardio-vaskularne bolesti…
Zbog svojih blagotvornih dejstava mineralne vode, Vrnjačka banja i njeni izvori preporučuju se i zdravim osobama radi vitalnosti i zdravog načina života.
Ovde se nalaze najposećenija banjska lečilišta u Srbiji, a osim njih banja raspolaže i brojnim sportsko-rekreativnim objektima i terenima.
Manifestacija koje se u Vrnjačkoj banji ne sme propustiti je svakako Vrnjački karneval, a organizuju se i Festival filmskog scenarija, Letnji filmski maraton i Veliki poetski susret.
Vrnjački karneval se održava u julu, kada se tokom nedelju dana organizuju brojni maskenbali, izložbe, koncerti i pozorišne predstave.
Poseta banji može se upotpuniti obilaskom nekog od srednjovekovnih manastira u okolini. Duž Ibarske kotline nalaze se manastiri Studenica, Žiča, Gradac, Đurđevi Stupovi i Sopoćani.
Takođe, poseta srednjovekovnim utvrđenjima Ras, Maglič i Koznik predstavlja nezaboravno iskustvo. Sama Vrnjačka banja u sebi skriva veličanstvenu palatu Belimarković u kojoj se nalazi Zavičajni muzej Vrnjačke Banje i okoline.
Gde je Vrnjačka banja i kako do nje stići?
Ukoliko idete automobilom iz pravca Beograda, do Vrnjačke Banje možete doći magistralnim putem Beograd-Kraljevo i autoputem Beograd-Niš-Skoplje, preko Pojata. Dužina puta je oko 200 km.
Ukoliko dolazite autobusom, iz svih većih gradova Srbije, postoje polasci ka Vrnjačkoj Banji. Takođe, možete doći do Kraljeva, pa uzeti lokalni autobus do Banje, a razdaljina je 30 km.