Banje Srbije sa brojnim geotermalnim izvorima, kao i mnogobrojne vazdušnie banje, koje povoljno utiču na opšte zdravlje, veliko su prirodno bogatstvo Srbije. U najposećenijoj srpskoj banji, Vrnjačkoj, začet je i srpski turizam uopšte.

Srbiji je priroda darovala mnoštvo izvora geotermalne ili mineralne vode kojih ima više od 1.000 u 40 srpskih banja.

Vekovna tradicija korišćenja termalnih izvora, koje su na ovim prostorima još pre 2.000 godina koristili Rimljani za opuštanje i kao lečilišta za svoje legionare, očuvana je do danas.

Veruje se da su koristili termomineralne vode Gamzigradske banje, jer su nedaleko od njih sagradili carski kompleks Felix Romulianu. Ovu praksu imali su u čitavoj Evropi, ali se Srbija po broju ovakvih lokaliteta ubraja među najbogatije zemlje.

Banje Srbije se posebno vezuju za period vladavine Turaka koji su gradili čuvena parna “turska kupatila“. Najpoznatija se ona u Ribarskoj Banji, ali su čuveni i “amami” u Sokobanji i Novopazarskoj banji, koji se i danas upotrebljavaju.

U srpskim banjama uglavnom vlada blaga klima. One predstavljaju ekološki čiste sredine, koje se uglavnom nalaze u podnožju planina ili u pitomim dolinama, okružene šumom, pašnjacima i voćnjacima i zaštićene od jakih vetrova.

Banje predstavljaju veliki turistički potencijal Srbije koji se neprestano razvija i beleži stalni rast broja gostiju. O tome svedoči i činjenica da se najpoznatija srpska banja, Vrnjačka, godinama nalazi u samom vrhu najposećenijih turističkih destinacija Srbije.

I ostale srpske banje poput Sokobanje, Prolom banje, Lukovske, Niške, Selters i drugih beleže sve veći broj gostiju, a novootvoreni hoteli i wellness centri čine njihovu turističku ponudu potpunijom.