Sa koje god strane da priđete prestonici Srbije, jednu građevinu nećete moći a da ne primetite. Njeni grandiozni zvonici sa gotovo 50 zvona svakoga dana označavaju podne. Njene zidine ujedinjuju na desetine hiljada vernika, a velelepni izgled i sveti duh štite nebo iznad glavnog grada. Upoznajte Hram Svetog Save – stub srpske vere i pravoslavlja.

Hram se nalazi u istočnom delu Svetosavskog trga, na opštini Vračar u Beogradu. Nalazi se baš na ovoj lokaciji jer se za nju veruje da je mesto gde je 1595. Sinan paša zapalio mošti svetog Save kako bi slomio srpski duh.

Danas, hram Svetog Save ne samo da je najveća srpska pravoslavna crkva već je i najveći pravoslavni pravoslavni hram na Balkanu i jedan od najvećih na svetu.

Grandiozna građevina i oličenje lepota pravoslavlja

Crkva svetog Save verovatno je najveća i najistaknutija građevina na teritoriji Beograda. Zauzima dominantan položaj na beogradskom horizontu i vidljiva je sa svakog prilaza gradu.

St. Sava Church panorama

Kako biste doživeli velelepnost Hrama, evo nekoliko zanimljivosti o njegovim proporcijama:

Sa kupolom visine 70 metara i pozlaćenim krstom od 12 metara, crkva je visoka ukupno 82 metara.

Centralna kupola teška je 4.000 tona i njeno podizanje bilo je najveće postignuće vezano za izgradnju hrama. Bilo je potrebno čak 40 dana da se podigne.

U zvonicima nalazi se čak 49 zvona, a kupole hrama krase 18 pozlaćenih krstova.

The Church of Saint Sava Belgrade
Foto: www.srbijadanas.com

Sa ukupnom površinom od 3.500 kvadratnih metara, Hram Svetog Save može u svakom trenutku da primi 10.000 vernika. Takođe, na prvom i drugom spratu, ima 4 galerije od 1720 metara kvadratnih.

Kada bude završena, unutrašnjost će biti ukrašena čitavim morem mozaika, a glavna kupola veličanstvenim mozaikom Hrista Pantokratora.

Ni eksterijer ne zaostaje za interijerom. Zidine hrama obložene su belim mermerom i granitom koji samo doprinose njegovom izgledu svetionika hrišćanstva i čistote. Međutim, veličina ovog hrama ne zasniva se isključivo na njegovim dimenzijama, već na onome što on predstavlja za Srbiju i njen narod.

Hram Svetog Save kao stub vere, duhovnosti, kulture i slobode srpskog naroda

Danas Hram Svetog Save zauzima posebno mesto u srcima Beograđana. On je žarište okupljanja, sigurno utočište i važan oslonac u teškim trenucima. Među njegovim svetim zidinama stanovnici glavnog grada Srbije dele radost i tugu, a doček i proslavljanje važnih praznika ispred njegovih vrata odavno su postali tradicija.

Church of Saint Sava Christmas Eve
Foto: www.srbijadanas.com

Jedno od najmasovnijih sastajanja ispred Hrama, odigrava se uoči Božića odnosno na Badnje veče. Tada se na hiljade vernika okuplja oko ogromnog ognjišta na kome se pale badnjaci. Ponoćna liturgija i Božić se tako iz godine u godinu sa radošću i uzbuđenjem proslavljaju. Neponovljiv je doživljaj i doček Srpske ili Pravoslavne nove godine ispred Hrama. Tada uz spektakularan vatromet, muziku, ples i osmehe, Srbi ispraćaju staru i pozdravljaju novu godinu.

Serbian New Year
Foto: Vladimir Parežanović

Kako bi prigušio neutoljivu žeđ srpskog naroda za slobodom, turski vojskovođa Hodža Sinan paša naredio je da se mošti svetoga Save donesu vojnim konvojem iz Mileševe u Beograd. Kad su mošti 10. maja 1954. stigle u Beograd, bivaju spaljene na Vračaru na opšti užas i zaprepašćenje srpskog naroda.

Sedam metara ispod Crkve Svetog Save nalazi se grobna crkva svetog Lazara, sa podnim grejanjem, specijalnim ventilacionim sistemom i najnovijom video i audio opremom. Po završetku, biće ukrašena freskama i slikama, i u njoj će se održavati kulturne manifestacije, horska takmičenja, izložbe i koncerti crkvene muzike.

Kripta_spomen_Hram_svetog_Save_1

Dakle, Hram Svetog Save predstavlja sveto mesto za Srbiju i ponosni srpski narod, ne samo zbog svoje grandioznosti već i zbog svog enormnog značaja u redovima srpske istorije i zbog toga što je simbol vere i slobode ali i kulture i duhovnosti.

Saint Sava Church at night
Foto: Ognjen Golubović

 

Naslovna fotografija: www.srbijadanas.com

Comments are closed.