Na vrhu brda Oplenac, među zelenilom gustog drveća nalazi se jedan od najlepših evropskih mauzoleja-crkvi. Unutrašnjost crkve čine mozaici nestvarne lepote sačinjeni od oko 40 miliona kockica koje zajedno oslikavaju 1.500 figura reprodukovanih sa najlepših freski iz srpskih manastira. Još jednu posebnost ove crkve srpsko-vizantijskog stila, čini kripta u kojoj počivaju 22 člana dinastije Karađorđević.

Sam prilaz crkvi koji počinje dugačkim stepenicama od hotela Oplenac, odaje utisak da se penjete ka nečemu uzvišenom, važnom, svetom. Stepenice i put su oivčene masivnim kamenjem, a sa koje god strane da pogledate okruženi ste prelepim drvećem, zelenom travom, cvećem i mirisom svežine koja vazduhu daje možda najlepšu aromu. Svaki metar ovog puta odiše istorijom, pružajući neopisivi osećaj da koračate zemljom na kojoj su se dešavale dobre i loše stvari, ali svakako bitne za srpsku državu i narod.

Izgradnja crkve je započeta 1910.godine, a prvobitna zamisao njenog ktitora, kralja Petra I bila je da se na zidovima crkve urežu imena svih srpskih vojnika poginulih u balkanskim ratovima, ali se od te ideje odustalo, jer je samo u Prvom svetskom ratu stradalo oko 350.000 ratnika, pa je bilo nemoguće da se sva imena zabeleže na zidovima.

Na samom vrhu puta kao kruna, uzvišeno na sokli stoji crkva Sv.Đorđa. Venčački beli mermer sa blagim žilicama žutozelene boje čini da ova crkva izgleda nestvarno bela u odnosu na opijajuće boje prirode koja je okružuje. Vrata od teške hrastovine obložene bronzom, odaju utisak veličine i sigurnosti.

Zapadna fasada gde se nalazi ulaz u crkvu ukrašena je monumentalnim portalom u čijem polukrugu se nalazi mozaična ikona svetog Đorđa, koja simboliše pobedu srpskog naroda nad neprijateljem. Iznad vrata se nalazi široka klesana traka i na njoj grb Karađorđevića sa geslom “Bog mi je prva nada”.

Ali ono što zaista izaziva divljenje i i naklon posetilaca, jeste unutrašnjost crkve. Staklene kockice mozaika u preko 15.000 različitih nijansi boja u kombinaciji sa svetlom u crkvi, pružaju osećaj nestvarne lepote i divljenja prema onome što ljudska ruka može da napravi. Između sarkofaga Karađorđa i kralja Petra I, u centru hrama nalazi se masivni polijelej, naopako postavljena kruna koja simbolizuje tugu srpskog naroda zbog propasti srpskog carstva na Kosovu 1389. godine, načinjena od bronze i teška 1.500 kilograma.

Izrađen od najfinijeg raznobojnog poliranog mermera, patos crkve zajedno sa bogato zastupljenom ornamentikom, budući da nema nepokrivenih unutrašnjih površina čini da hram izgleda bogato i impozantno, a opet odmereno i duhovno. Ukupna površina mozaika od 3.500 metara kvadratnih ocrtava 725 slikanih kompozicija, i zajedno sa hiljadama nijansi boja ostvaruje najupečatljivije slikarsko sazvučje.

U donjem delu crkve nalazi se kripta gde je sahranjeno šest generacija Karađorđevića. Kripta se sastoji od 39 grobnica sa nadgrobnim pločama od dečanskog oniksa, a do sada je u ovoj kripti sahranjeno 22 člana dinastije. Grobnica je rađena po uzoru na crkvu Sen Deni kod Pariza, a posebno mesto u kripti zauzima stilski veliki svećnjak izliven u bronzi sa pozlatom.

Crkva Sv.Đorđa na Oplencu čini jedinstveni primerak srpske arhitekture sa početka 19. veka, koja u sebi ima kolekciju najlepših freski iz mnogobrojnih srpskih manastira, ocrtanih u najlepšim mozaicima. O nestvarnoj lepoti i duhovnosti ovog mauzoleja-crkve čija impozantnost nikoga ne ostavlja ravnodušnim, možda najbolje govore pogledi i uzdasi posetilaca.